Martin Károly Od Vás

Uväznení v Thajsku

Najmenej štyria ďalší ľudia prišli dnes o život v Thajsku pri zosuvoch pôdy v južnom Thajsku, čím sa počet obetí v záplavami postihnutom regióne zvýšil na 15. V krajine je podľa ministerstva zahraničných vecí viac ako 40 Slovákov. Dvaja z nich sú aj

Mala to byť naša predsvadobná cesta, s takýmto počasím sme ale nepočítali,“ priznáva Juraj Ulický z Bratislavy. V meste Ao Nang sú už piaty deň, no o dovolenke sa nedá ani hovoriť. Vytrvalý dážď sa zmenil na potopu. „Dúfam, že v nedeľu sa bude dať odletieť z Bankoku,“ dodáva Janka Ort- Mertlová.

Ako TASR dnes informoval hovorca ministerstva zahraničných vecí Ľuboš Schwarzbacher, slovenská diplomacia eviduje 19 občanov SR uviaznutých na ostrove Samui a 24-člennú skupinu na ostrove Phangan. „Všetci slovenskí občania, o ktorých vieme, sú v poriadku,“ podotkol hovorca.

Predstavitelia provincie Krabi informovali, že ďalších 10–20 ľudí je nezvestných. Zosuvy pôdy postihli sedem obcí, z ktorých tri boli do dnešku nedostupné pre záchranárov.

Záplavy zasiahli dovedna osem provincií na juhu Thajska, pričom živel postihol približne 700.000 ľudí. Thajské námorníctvo vyslalo na pomoc tri lode do postihnutých oblastí ostrova Samui, ktorý patrí medzi oblasti najvyhľadávanejšie zahraničnými turistami.

Premiér Abhisit Vedždžaživa dnes pricestoval do regióne a nariadil evakuáciu všetkých obyvateľov z postihnutej oblasti.

Letisko na ostrove Samui uzavreli ešte v nedeľu. Letecká spoločnosť Bangkok Airways zrušila všetky lety. Kvôli búrkam a vysokým vlnám prerušili aj trajektové spojenie medzi ostrovom Samui a pevninou. Tisícky turistov tam uviazli, pretože sa z ostrova nijakým spôsobom nedalo dostať.

Thajskí meteorológovia pripísali daždivé počasie tlakovej výši prichádzajúcej z Číny, za ktorú môže atmosférický fenomén La Niňa.

/mak/, TASR Foto,video: Juraj Ulický

Uväznení v Thajsku
1
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM