Od Vás

Keď to zbadal, neváhal a cvakal: FOTKY čitateľa zachytili čierny dym v Žiline, čo sa to deje?

Čitateľ nám poslal e-mail s fotografiami a aj otázkou, či čierny dym, stúpajúci z komínov Žilinskej teplárenskej, ktorý vidno na fotkách, je v poriadku. Rozhodli sme sa preto zistiť viac, o čo vlastne ide.

Ilustračný obrázok k článku Keď to zbadal, neváhal a cvakal: FOTKY čitateľa zachytili čierny dym v Žiline, čo sa to deje?
Zdroj: Dnes24.sk

Začiatkom tohto týždňa nám poslal čitateľ Michal e-mail. Boli v ňom dve fotografie, zachytávajúce čierny dym stúpajúci z komínov spoločnosti Žilinská teplárenská. Zároveň si kládol otázku, „či je takýto dym, priamo nad Žilinou, v poriadku.“

Aby sme zistili, ako to s dymom je, rovnakú otázku sme adresovali Žilinskej teplárenskej. Prišla nám nasledovná odpoveď.

„Naša spoločnosť vykonáva rozsiahlu rekonštrukciu, ktorej cieľom je znížiť emisie oxidov dusíka v súlade s platnou legislatívou. Počas rekonštrukcie a nábehov kotlov K1, K2 a K5 sa vykonávajú skúšky, z dôvodu ktorých sme nútení zakúriť dosluhujúci kotol K4. Pri jeho zakúrení dochádza k dočasnému zvýšeniu prašnosti, ktorá sa prejaví krátkodobým vypúšťaním tmavého dymu,“ píše sa v stanovisku Žilinskej teplárenskej.

Tá zároveň dodala, že neekologizovaný kotol K4 bude v občasných intervaloch využívaný len do konca roka a po tomto termíne bude definitívne odstavený. „Prebiehajúcou modernizáciou budú naše kotly plne ekologizované a schopné plniť všetky nové prísnejšie emisné limity platné od 1.1.2016. Za vzniknuté problémy sa ospravedlňujeme a veríme, že dôsledky prechodného prevádzkového stavu nebudú významne znepríjemňovať život obyvateľom mesta,“ doplnila spoločnosť.

Foto: Michal J.

FOTO: Čierny dym v Žiline zachytený na záberoch nášho čitateľa
2
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM