Michal Demjanovič Rôzne

Kam na výlet: 5 hradov neďaleko Žiliny, ktoré stoja za návštevu!

Lákajú nás celé stáročia, ich história niekedy vyráža dych. Vo svojej dobe boli významnými pevnosťami, dnes odhaľujeme ich zákutia.

Ilustračný obrázok k článku Kam na výlet: 5 hradov neďaleko Žiliny, ktoré stoja za návštevu!
Zdroj: TASR

Lietavský hrad

Počiatky hradu spadajú do konca 13. storočí. Lietava patrí k najrozsiahlejším zrúcaninám na Slovensku. Za viac ako sedem storočí svojej existencie prešla dlhým stavebným vývojom ukončeným renesančnou prestavbou. Hrad je cieľom mnohých návštevníkov aj preto, že je z neho nádherný výhľad do okolia. Momentálne prechádza rekonštrukciou, ktorú realizuje združenie na záchranu Lietavského hradu.

Budatínsky hrad

Budatínsky hrad je jednou z najstarších stojacich architektonických pamiatok na území mesta Žilina. Najstarší stredoveký hrad vznikol na sútoku Váhu a Kysuce v 2. pol. 13. storočia. Hrad prešiel v posledných rokoch rozsiahlou rekonštrukciou. Slávnostného otvorenia sa dočkal len nedávno a to 31. júla 2016. V súčastnosti ponúka prehliadku 3. nadzemného podlažia, vrátane jedinečnej expozície drotárstva, jedinej svojho druhu a rozsahu na Slovensku. Bezplatne sprístupnený je historický anglický park, ktorý ponúka možnosť príjemnej prechádzky. Parku je obľúbeným miestom pre oddych, kde je možné v lete piknikovať ale aj možnosť si zašportovať. Cez areál vedú aj cyklotrasy, ktoré ho spájajú s vodným dielom.

Strečno

Hrad bol postavený počas stredoveku. Podľa nájdených nálezov bol hrad obývaný už v 13. storočí. Medzi najznámejších majiteľov hradu patrí rodina Bošňáková, ktorá mala aj svoj vlastný erb. Z tejto rodiny pochádza aj najznámejšia obyvateľka hradu Žofia Bošniaková, ktorá bola na hrade veľmi obľúbená. Heslom, ktorým sa celý život riadila znelo takto: „Po človeku majú zostať len dobré skutky, všetko ostatné odveje neľútostný čas“. Zomrela pomerne mladá, nedožila sa ani veku 35 rokov. Po jej smrti začal hrad pustnúť. V 17. Storočí hrad zničil Michal Paull. V roku 1910 bol hrad čiastočne zaistený a spevnený. Počas druhej svetovej vojny bol hrad znova poškodený bojmi. Koncom minulého storočia prebehla na hrade komplexná rekonštrukcia. Od roku 1995 je hrad sprístupnený širokej verejnosti.

Súľovský hrad

Bol strážny hrad nachádzajúci sa v Súľovských skalách, ktoré sú vyhľadávanou turistickou lokalitou. Tvoria ho dva samostatné hrady – horný a dolný. Tie sa nachádzajú takmer vedľa seba, no pre značný výškový rozdiel ich spájala tunelová chodba vytesaná v skale. Hrad bol postavený v prvej tretine 15. storočia a cieľom bola ochrana neďalekej cesty. Hrad je postavený vo výške 550 m.n.m. Zaujímavosťou je praktické prispôsobenie stavby prírodným skalným útesom, ktoré boli často súčasťou múrov a stien hradu. Hrad v stredoveku patril rodine Súľovských. Neskôr rôznym šľachtickým rodinám, najdlhšie Sirmejskovcom. V 18. storočí ostal hrad neobývaný a odvtedy sa rozpadáva.

Starý hrad

Nachádza sa neďaleko hradu Strečno. Hrad sa spočiatku volal Varín a stretnúť sa môžte aj s názvom Starhrad. Bol postavený v 13. storočí. Už sám názov tohto hradu poukazuje na to, že na Považí patrí medzi najstaršie. Hrad je obklopený prírodou Malej Fatry a je z neho nádherný výhľad. Na najvyššom bode stojí veža, dodnes zachovaná asi do výšky druhého poschodia. Na západ od nej stál poschodový palác, na východnej strane, už v predhradí, boli hospodárske budovy, ktoré tvorili súčasť predsunutej obrany hradu. Pod hradom je možné vidieť pltníkov na pltiach.

Čítajte tiež:

Za krásami netreba cestovať cez pol sveta: 5 dedín pri Žiline, ktoré by mal poznať každý!

Fotograf Janči (25): Čo môže byť krajšie ako fotenie pri Súľovských skalách?

Foto: ilustračné

Hrady ležiace neďaleko Žiliny
20
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM