Soňa Vanovčanová Rôzne Správy

Nejasný osud Kuneradského zámku: Takto sa vyjadrili majitelia

Prednedávnom otriasla verejnosťou správa o ničivom požiari Kuneradského zámku. Aký bude jeho ďalší osud?

Ilustračný obrázok k článku Nejasný osud Kuneradského zámku: Takto sa vyjadrili majitelia
12
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Kuneradský zámok čaká nejasný osud. Po poslednom požiari, ktorý ho zachvátil 20. októbra 2018 je z neho ruina. Ako uviedol hovoca spoločnosti APHRODITÉ – Slovenské liečebné kúpele, s. r. o. Jozef Korbel, majiteľ nemá záujem investovať do jeho rekonštrukcie a snaží sa o jeho odpredaj.

Rekonštrukcia vraj vyžaduje astronomické sumy

Prednedávnom sme vás informovali o ďalšom požiari Kuneradského zámku. O osude bývalého poľovníckeho kaštieľa stále nie je rozhodnuté, a preto aktivisti zorganizovalí v Rajeckých Tepliciach protestné zhromaždenie spojené s podpisovaním petičných hárkov na jeho záchranu.

Ako skonštatovali majitelia rajeckoteplických kúpeľov a zároveň vlastníci kuneradského kaštieľa, starostlivosť o zámok je nákladná a nenávratná investícia. Preto sa ho snažia predať. „Je to z hľadiska vlastníka veľký problém, pretože podmienky pamiatkarov na rekonštrukciu sú také prísne, že sú prakticky nesplniteľné a odrádzajúce,“ uviedol Korbel. Podľa vyjadrenia majiteľov, odradili viacerých záujemcov o kúpu zámku práve prehnané a prísne požiadavky pamiatkarov, keďže rekonštrukcia si vyžaduje priam astronomické sumy. To komplikuje situáciu nielen majiteľom, ale aj spomínaným investorom.

Kto bude novým vlastníkom?

Ako uviedol pre redakciu Žilina24 Ladislav Miškolci, Ministerstvo kultúry SR by sa malo do pondelka 19. novembra vyjadriť, či má záujem o odkúpenie Kuneradského zámku.

„My momentálne jednáme s doma investormi a možno, že zámok konečne nadobudne nového vlastníka,“ povedal Miškolci.

Podľa majiteľov však bude dôležité, aby pamiatkový úrad v krátkom čase povolil odpredaj a nekládol investorovi zložité podmienky, ktoré sú hlavným dôvodom, prečo sa v posledných rokoch do Kuneradského zámku neinvestovalo.

K poslednej nepríjemnej situácii, ktorá sa udiala 20. októbra bolo zo strany majiteľov podané trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie zo spáchania trestného činu poškodzovania cudzej veci. Polícia momentálne vec vyšetruje ako zločin poškodzovania cudzej veci.

„Špekulácie niektorých neprajníkov o tom, že sme si ho dali podpáliť sami, sú totálne hlúposti. Nemali sme ho poistený, ani nám ho už nechceli poistiť, keď pred 8 rokmi vyhorel. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo sme už do zámku nemali záujem investovať…,“ uviedli majitelia zámku Kunerad.

Foto: ilustračné

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info zo ŽILINY a okolia

Ani jedno oko nezostane suché: Kuneradský zámok včera a dnes..
12
Galéria
Zdroj: FB/Kuneradský zámok v mojom...
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie