Soňa Vanovčanová Správy Komunálne voľby

Zaujímavé čísla z volieb v okrese Žilina: Kde sa volilo najviac a kde najmenej?

Ktoré mestá a dediny boli v účasti vo voľbách najdisciplinovanejšie a ktoré skončili na chvoste? Prinášame čísla zo Žilinského okresu.

Ilustračný obrázok k článku Zaujímavé čísla z volieb v okrese Žilina: Kde sa volilo najviac a kde najmenej?
Zdroj: TASR

Novembrové voľby rozhodli o vedení miest a obcí na najbližšie štyri roky. Nie všade sa ale Slovákom chcelo vyrážať k volebným urnám rovnako. Celoslovenská volebná účasť v komunálnych voľbách bola podľa Štatistického úradu Slovenskej republiky (ŠÚ SR) 48,67 %, volebná účasť v Žilinskom kraji činila 52,05 %.

Slovenské naj

Najviac obyvateľov sa svoje volebné právo rozhodlo využiť v obci Chorváty v okrese Košice-okolie, kde sa podľa ŠÚ k urnám vybralo až 89,88 % oprávnených voličov. Úctyhodnou účasťou sa môžu pochváliť tiež Gemerské Michalovce v Rimavskosobotskom okrese (89,61 %) či Vyšná Boca pri Liptovskom Mikuláši (89,52 %). Na opačnom konci svieti košický Luník IX s volebnou účasťou 19,44 %. Druhou obcou s najnižšou volebnou účasťou je Brvnište v okrese Považská Bystrica (22,82 %) a treťou Jurské v okrese Kežmarok (22,87 %).

Žilina takmer na chvoste

Najvyššou volebnou disciplínou v okrese Žilina sa môže pochváliť obec s druhým najmenším počtom obyvateľov v okrese Žilina, a to Paština Závada. Podľa ŠÚ v nej prišlo k volebným urnám 80,54 % voličov. Paštinej Závade šliape na päty Malá Čierna s volebnou účasťou 79,33 %, nasleduje Nezbudská Lúčka s účasťou 78,01 %. Cez 70 % sa prehupli tiež obce Ovčiarsko, Kunerad, Šuja, Bitarová, Čičmany, Ďurčiná, Kotrčina Lúčka, Konská a Nededza.

A čo na opačnom konci? Najmenej ľudí si v okrese odvolilo v Podhorí, kde dosiahla účasť 30,30 %. Druhá najnižšia volebná účasť bola vo Veľkej Čiernej, a to 36,07 %. Treťou v poradí je Žilina, kde sa vybralo k urnám 41,30 % oprávnených voličov.

Volebné výsledky i zaujímavosti z Komunálnych volieb 2018 nájdete na webe Žilina24 v kategórii Komunálne voľby.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM