Martin Grendel Rôzne

Mestá zverejňujú zmluvy z povinnosti

TIS upozorňuje, že po dvoch mesiacoch od zavedenia povinnosti zverejňovať zmluvy si ju neplnia tri samosprávy - Podunajské Biskupice, Dolný Kubín a Myjava.

Samosprávy nezverejňujú svoje zmluvy na internete v záujme transparentnosti voči občanom, ale najmä preto, že im to prikazuje zákon.

Vyplýva to z prieskumu Transparency International Slovensko (TIS). Ako ďalej ukázal prieskum v stovke najväčších slovenských miest a ôsmich samosprávnych krajoch, zmluvy takmer vždy zverejňujú, ale z pohľadu užívateľa málo prakticky.

„Zmysel zverejňovania ako nástroja kontroly samospráv tak môže byť ohrozený. Samosprávy viac dbajú na splnenie zákonnej povinnosti než na praktický prínos pre občanov,“ konštatuje TIS. Organizácia upozorňuje, že po dvoch mesiacoch od zavedenia povinnosti zverejňovať zmluvy si ju neplnia tri samosprávy – Podunajské Biskupice, Dolný Kubín a Myjava. Niekoľko ďalších samospráv začierňuje v zmluvách protistranu, argumentujúc ochranou osobných údajov. Hľadanie konkrétnych zmlúv sťažujú chýbajúce a neúplné tabuľkové prehľady základných zmluvných údajov.

Viac ako polovica miest a krajov nezverejňuje v zozname zmlúv hodnotu uzatvorených kontraktov, tretina samospráv zase informáciu, s kým boli zmluvy uzatvorené. Ak chce občan nájsť najdrahšie zmluvy či najväčších dodávateľov, musí si prejsť všetky kontrakty manuálne a urobiť si vlastné štatistické porovnanie.

Za pozitívum TIS považuje, že má väčšina samospráv na svojich weboch jasne označený odkaz na zmluvy, publikujú ich v plnom znení, a informácie v nich sa dajú aj vyhľadávať.

Organizácia pridelila samosprávam body podľa toho, ako kvalitne zmluvy zverejňujú. Celoslovenský priemer miest je 46,2 bodu, pričom maximum bolo 100 a minimum nula bodov. Najlepšie obstálo mesto Stará Turá (92 bodov), najhoršie košická mestská časť Sídlisko nad Jazerom (päť bodov). Tri z krajských miest dosiahli hlboko podpriemerný výsledok – Košice (93. miesto), Banská Bystrica (85. miesto) a Žilina (82. miesto). Naopak, nadpriemerné výsledky dosiahli Trenčín (15. miesto), Prešov (36. miesto) a Trnava (38. miesto).

Zmluva ako obrázok

Kým na stránkach víťaza možno nájsť zmluvy jednoducho a v tabuľke ich zoznam usporiadať podľa mena dodávateľa, predmetu zákazky či ich hodnoty, na stránkach posledného je to presne naopak.

Ak by si občan chcel v texte zmluvy vyhľadávať, nepodarí sa mu to, pretože je na stránke umiestnená ako obrázok. Z vyšších územných celkov najlepšie zverejňuje zmluvy Nitriansky samosprávny kraj, ktorý dosiahol rovnaký počet bodov (92 bodov) ako Stará Turá. Najhoršie zverejňujú zmluvy Banskobystrický a Trenčiansky samosprávny kraj (obidva po 15 bodov).

Vláda Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) zaviedla povinné zverejňovanie zmlúv, aby mohli občania lepšie kontrolovať svoje mestá a obce, čo by malo prispieť k ich efektívnejšiemu hospodáreniu. Podľa TIS zmluvy lepšie zverejňujú mestá, ktorých starostov nominovalo alebo podporovalo SMK-MKP (51,5 bodu). Nasledujú starostovia s podporou SDKÚ-DS (49,3 bodu) a Smeru-SD (47,6 bodu). Najhoršie sú na tom mestá, ktorým vládnu starostovia podporovaní SNS (28,5 bodu) a ĽS-HZDS (37,2 bodu).

Nepresné označovanie

Väčšina samospráv môže rýchlo zlepšiť svoje skóre v rebríčku bez veľkých nákladov. TIS im odporúča niekoľko krokov. Na svojich stránkach by mali označiť sekciu, kde sú zmluvy umiestnené a uložené jednoduchým jazykom. Napríklad pod názvom „zmluvy“ a nie „povinne zverejňované informácie“. Samosprávy by mali zverejňovať súhrnne základné informácie o zmluvách – protistrana, predmet, hodnota, dĺžka trvania zmluvy – v triediteľných tabuľkách. Treba tiež zabezpečiť, aby mohli občania v zmluvách vyhľadávať, čo nemôžu, ak ich obce a mestá zverejnia vo formáte obrázku. Viacerým webom tiež chýba aplikácia na jednoduché sledovanie nových pridaných zmlúv, napríklad automatická notifikácia prostredníctvom RSS či export všetkých dát v takzvanom strojovo spracovateľnom formáte.

Prieskum bol súčasťou projektu TIS Monitoring zverejňovania verejných zmlúv, ktorého cieľom je pomôcť samosprávam lepšie zverejňovať zmluvy a ukázať, ako môžu byť využité k zlepšeniu kontroly práce verejnej správy. Projekt podporuje Britská ambasáda na Slovensku. TIS zopakuje prieskum zverejňovania zmlúv opäť o tri mesiace. Informovala Monika Mateičková z Transparency International Slovensko.

zdroj: SITA foto: fotky.sme.sk

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM