Slávka Kellová Kultúra

Dnes zomrel autor textu piesne Aká si mi krásna

V roku 1919 zomrel v Budapešti rodák z Liptovského Mikuláša, básnik a prekladateľ Peter Dobroslav Bella Horal, autor textu piesne Aká si mi krásna.

Narodil sa 12. novembra 1842 v Liptovskom Mikuláši. Pieseň Aká si mi krásna skomponoval Eugen Suchoň nie ako ponášku na ľudovú pieseň, ale na slová básne Návrat, ktorú napísal básnik pod pseudonymom Horal.

Ako člen ochotníckeho divadla v Liptovskom Svätom Mikuláši skladal pre jeho vystúpenia kuplety a príležitostné básničky. Po krachu otcovej firmy pracoval ako pisár na Ministerstve verejnej dopravy v Budapešti.

Ďaleko od Slovenska, vzdialený od jeho hôr a dolín, písal Horal básne, v ktorých vzdáva hold slovenskej prírode a vyznáva sa z lásky k materinskej reči.

Zachovala sa po ňom len útlučká kniha básní Piesne zďaleka a iné verše (1920), ktorá vyšla rok po jeho smrti. Ďalej sú verše publikované v tých niekoľkých slovenských časopisoch, ktoré mohli vychádzať na prelome 19. a 20. storočia.

AKÁ SI MI KRÁSNA:

Aká si mi krásna, ty rodná zem moja. Krásne i tie hory kol teba čo stoja; Krásne i to nebo nad tými horami: Žehnám ťa, vítam ťa vďačnými slzami.

Ty hora zelená, čo šumieš nado mnou, jak bys mi nôtila piesenkou čarovnou; ty úboč zakvitlá divými ružami: Žehnám ťa, vítam ťa vďačnými slzami.

A ty Váh, biely Váh, potoku môj horný, čo sa tak ligotáš ako pás strieborný; vy brehy porastlé bielymi brezami: Žehnám vás, vítam vás vďačnými slzami.

Rozkošné doliny, v dolinách rovniny, vy moja kolíska i mojej rodiny, rovniny posiate drobnými mestami: Žehnám vás, vítam vás vďačnými slzami.

A ty ľud premilý, čo orieš na stráni, tvoje nech mozole ruka Božia chráni, a nech Ťa poteší lepšími časami. Žehnám Ťa nastokrát mojimi slzami.

zdroj, foto: TASR

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM