Správy

Nový Bulvár čakajú zmeny: Víťazný návrh sľubuje Žilinčanom parádnu promenádu

Mesto Žilina vyhodnotilo súťaž na riešenie verejného priestoru Nový Bulvár. Do jeho revitalizácie chce radnica v nasledujúcich rokoch investovať približne 2,5 milióna eur.

Ilustračný obrázok k článku Nový Bulvár čakajú zmeny: Víťazný návrh sľubuje Žilinčanom parádnu promenádu
Zdroj: Mesto Žilina

Nájsť vyhovujúce riešenie verejného priestoru Nového Bulváru v Žiline bolo cieľom urbanisticko-krajinársko-architektonickej súťaže, ktorú mesto vyhlásilo vlani v septembri. Podľa odbornej hodnotiacej komisie sa víťazom stala bratislavská architektonická kancelária SLLA. Informoval o tom hovorca mesta Vladimír Miškovčík.

Hodnotenie komisie

„Komisia vysoko hodnotila flexibilitu víťazného tímu, ktorý ponúkol dva veľmi kvalitné návrhy a dokázal veľmi kreatívne pochopiť a zapracovať pripomienky komisie,“ zhodnotil žilinský primátor Peter Fiabáne.

Dodal, že mesto sa bude snažiť s víťazom dohodnúť na realizácii návrhu. „V prípade, ak by sa tak nestalo, bude samospráva komunikovať s ateliérom PLURAL, ktorý sa umiestnil druhý v poradí, alebo s tretím úspešným uchádzačom, spoločnosťou Pleidel Architekti. Víťazný architektonický kolektív získal za návrh hlavnú cenu 8 000 eur, druhý v poradí 4 500 eur a tretí 4 000 eur,“ uviedol Miškovčík.

Investícia do Bulváru

„V prípade Bulváru ide o historicky a priestorovo dôležité územie, ktoré má pre mesto mimoriadny význam. Predpokladáme, že do revitalizácie Nového Bulváru mesto v nasledujúcich rokoch investuje približne 2,5 milióna eur. Celkovú obnovu územia sme rozdelili na dve etapy, pričom aktuálne riešime práve Nový Bulvár. Lokalita Starého Bulváru prejde obnovou až následne, keďže je zložitejšia na prípravu,“ povedal primátor Žiliny.

Riešené územie Nového Bulváru v Žiline je frekventovaným verejným priestorom, nadväzujúcim na historické centrum. „Víťazný návrh ateliéru SLLA rozširuje pešiu zónu na oboch stranách Bulváru, dopĺňa ju o vysokú kvalitnú zeleň a promenádu s platanovou alejou. Pod stromami na obidvoch stranách vzniká široký priestor na stretávanie, oddych, šport, je tvorený mozaikou zelených plôch a dlažieb. Miesta na odpočinok s lavičkami sú doplnené o hracie prvky, stolnotenisové stoly, trampolíny, workoutové prvky, stojany na bicykle, kreslá, stoly. Priestor variabilitou umožňuje umiestnenie terás kaviarní prakticky v každom mieste promenády,“ priblížil riaditeľ Útvaru hlavného architekta mesta Žilina Rudolf Chodelka.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Aktuálne správy zo Žiliny

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM