Rôzne Správy

Ministerka zdravotníctva o novinkách v žilinskej nemocnici: Čo prinesú?

Žilinská fakultná nemocnica má nové prístroje. Mali by skvalitniť a urýchliť vyšetrenia pacientov.

Ilustračný obrázok k článku Ministerka zdravotníctva o novinkách v žilinskej nemocnici: Čo prinesú?
4
Galéria
Zdroj: TASR

Kvalitnejšie vyšetrenia a viac odliečených pacientov umožňuje nový CT a digitálny RTG prístroj. Nemocnica kúpu nových zariadení financovala z kapitálových výdavkov ministerstva zdravotníctva. Dva špičkové prístroje prinesú pacientom väčší komfort a zdravotníkom zlepšia pracovné podmienky.

Znížená radiačná záťaž či skrátenie času na vyšetrenie – aj to sú benefity nového moderného CT prístroja, ktorý dostala Fakultná nemocnica v Žiline. CT prístroj v hodnote 814 291 eur dnes v nemocnici slávnostne odovzdala ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská a generálny tajomník služobného úradu MZ SR Jozef Ráž.

„Snažíme sa postupne v nemocniciach obnovovať prístrojovú techniku a postupne zlepšovať podmienky tak pre pacientov na skvalitnenie ich liečby ako aj pre zdravotníkov na zlepšenie ich pracovných podmienok. Som rada, že žilinská fakultná nemocnica disponuje najnovším CT prístrojom a verím, že aj vďaka tomuto prístroju sa pacienti skôr dostanú k diagnostike a skrátia sa čakacie doby na CT vyšetrenia,“ povedala ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

„Aj nový CT prístroj v Žiline je výsledkom centrálneho obstarávania formou dvojkolovej elektronickej aukcie, ktorú sme naštartovali ešte v roku 2017 s Tomášom Druckerom. Nakúpili sme spolu 13 nových CT prístrojov pre nemocnice s úsporou približne 15 miliónov eur v porovnaní s českými cenami. Výrazné úspory sme zaznamenali aj pri nákupe lineárnych urýchľovačov, ktoré takisto čoskoro prídu do nemocníc. Takisto nové postele pre pacientov či magnetické rezonancie,“ zhrnul Jozef Ráž, generálny tajomník služobného úradu MZ SR.

Na pôvodnom CT prístroji z roku 2011 sa zrealizovalo mesačne v priemere 870 vyšetrení. Nový prístroj výkon ešte zvýši. Zrýchlenie jedného vyšetrenia sa odhaduje o cca 6 sekúnd rýchlejšie. „Prístroj je výrazným prínosom pre našu nemocnicu. Pôvodné staré CT bude fungovať aj naďalej. Obrovskou výhodou je, že v prípade technického výpadku jedného stroja nebudeme musieť pacientov prevážať do inej nemocnice, ale budeme mať náhradnú alternatívu. Radi by sme sa zároveň ministerstvu zdravotníctva poďakovali, že našej nemocnici bolo vyhradených takmer milión eur z kapitálových výdavkov, ktoré môžeme investovať práve do obnovenia prístrojovej techniky,“ povedal generálny riaditeľ FNsP v Žiline Igor Stalmašek.

Nemocnica slávnostne uviedla do prevádzky aj nový RTG prístroj v hodnote 174 588 eur.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM