Šport

Petra Vlhová s ďalším ocenením. Dočkala sa triumfu aj mimo zjazdovky

Majsterka sveta a dvojnásobná medailistka z majstrovstiev sveta v zjazdovom lyžovaní sa dočkala krásnej pocty. Petra Vlhová získala ďalšie 1. miesto.

Ilustračný obrázok k článku Petra Vlhová s ďalším ocenením. Dočkala sa triumfu aj mimo zjazdovky
5

VŠC DUKLA za prítomnosti ministra obrany SR Petra Gajdoša v utorok ocenilo v Banskej Bystrici najlepších športovcov za rok 2019. „Športovci získali počas roka 2019 skvelých 36 medailí z vrcholných svetových a európskych podujatí. Najväčšie úspechy športovcov a trénerov, rovnako ako aj zásluhy ďalších významných osobností boli počas tohoto večera ocenené v štrnástich kategóriách,“ uviedla Katarína Vidiečanová, ktorá má na starosti marketing a komunikáciu.

Ocenili juniorov aj objav roka

Kategóriu Najúspešnejší juniori ovládli celú vodní slalomári, keď tretia skončila Monika Škáchová, druhý Marko Mirgorodský a najúspešnejším juniorom sa stal Jakub Grigar, ktorý si vybojoval titul majstra Európy do 23 rokov. Juniorským trénerom roka sa podľa očakávaní stal tréner, teraz už bývalý, Jakuba Grigara, Tomáš Mráz.

Ocenení boli aj najlepší športovci v kategórii Neolympijské športy a disciplíny. Na treťom mieste sa umiestnila silová trojbojárka Ivana Horná, druhú priečku obsadil biatlonista Martin Otčenáš za výkony v letnom biatlone a víťazkou kategórie sa stala majsterka sveta v kick boxe a bronzová z majstrovstiev sveta v thajskom boxe Monika Chochlíková.

Objavom roka 2019 sa stal strelec Patrik Jány.

Za úspešnú reprezentáciu na 7.CISM Svetových vojenských hrách udelil minister obrany SR Pamätné medaily ministra obrany SR profesionálnym vojakom Martine Hrašnovej, Miroslavovi Úradníkovi, Tomášovi Veszelkovi, Tomášovi Klobučníkovi a Tomášovi Marcinekovi.

V kategórii Vojenský športový výkon roka boli ocenení profesionálni vojaci, príslušníci ďalších útvarov v rámci Ozbrojených síl OS SR.

Najlepší Kolektívny výkon roka zaznamenala hliadka vodných slalomárov 3×C1, kedy sa neuveriteľný deviatykrát za sebou stali majstrami sveta v tejto disciplíne. Víťazná hliadka sa skladala z Alexandra SlafkovskéhoMichala Martikána (spolu s nimi víťazstvo vybojoval Matej Beňus zo Športového centra polície).

Komu sa ušli ďakovné plakety?

V treťom bloku oceňovania obdržali Pamätné plakety Jubilanti v roku 2019, medzi ktorými bol aj tréner skokanov na lyžiach Peter Schlank, Ján Solčáni, Andrej Zachar, či dlhoročný lekár vo VŠC DUKLA MUDr.Ján Benda.

Ďalšou kategóriou bolo ocenenie za Mimoriadny prínos pre VŠC DUKLA Banská Bystrica, ktoré si odniesol dokumentarista RTVS Peter Púchy, ktorí sa pričiňuje o prezentáciu VŠC DUKLA, jej športovcov a športových výsledkov.

Veľký prínos pre VŠC DUKLA mali aj športovci, ktorí sa tento rok rozlúčili s profesionálnou kariérou športovca. Pri tejto príležitosti im bola riaditeľom VŠC DUKLA pplk. Romanom Benčíkom odovzdaná Ďakovná plaketa, ktorú si odniesla aj najúspešnejšia slovenská olympionička, biatlonistka Anastasija Kuzmina, biatlonista Matej Kazár, taktiež výborné atlétky Janka a Danka Velďákové, vzpierač Ondrej Kružel a rýchlostní kanoisti Ľubomír BeňoMiroslav Zaťko.

Triumf Vlhovej

Hlavnou kategóriu slávnostného večera bola kategória Najúspešnejší športovci v olympijských disciplínach, v ktorej bolo ocenených 10 najlepších športovcov v poradí: na 10.mieste Juraj Tužinský (športová streľba), 9. Patrik Jány (športová streľba), 8. Martina Hrašnová (atletika-kladivo), 7. Michal Martikán (vodný slalom), 6. Paulína Fialková (biatlon), 5. Alexander Slafkovský (vodný slalom), 4. Ingrida Suchánková (karate), 3. Peter Gelle (rýchlostná kanoistika), 2. Anastasija Kuzmina (biatlon), a celkovou víťazkou sa stala majsterka sveta a dvojnásobná medailistka z majstrovstiev sveta v zjazdovom lyžovaní Petra Vlhová.

Ceny najlepším vojenským športovcom na 10.-4. mieste odovzdával riaditeľ VŠC DUKLA pplk. Roman Benčík spolu s riaditeľom AŠK Dukla Praha Jaroslavom Priščákom. Túto príležitosť využil hostiteľ večera a riaditeľovi sesterskej Dukly odovzdal dar ako poďakovanie za dlhoročnú spoluprácu, nakoľko riaditeľ pražskej Dukly sa s týmto postom po dlhom čase lúči. Prvé tri priečky v hlavnej kategórii odovzdal spolu s riaditeľom VŠC DUKLA minister obrany SR Peter Gajdoš. Spolu tiež ocenili aj Trénera roka, ktorým sa tento rok stal celý trénerský tím Petry Vlhovej.

Súčasťou slávnostného večera bolo aj zaradenie ďalšej osobnosti do Siene slávy Dukla. Toto uznanie odovzdal riaditeľ VŠC DUKLA pplk. Roman Benčík doktorovi Jánovi Bendovi za jeho dlhoročné zásluhy a starostlivosť o slovenskú reprezentáciu.