Správy

Žilinská nemocnica v zúfalej situácii: Klesá počet voľných lôžok aj zdravotníkov!

Do práce kvôli karanténe nemôže nastúpiť 156 lekárov, sestier a iných pracovníkov. Míňajú sa aj lôžka.

Ilustračný obrázok k článku Žilinská nemocnica v zúfalej situácii: Klesá počet voľných lôžok aj zdravotníkov!
Zdroj: TASR/AP

Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) v Žiline stúpa počet pacientov s ochorením COVID-19. Minulý týždeň išlo o 50 pacientov, dnes je v žilinskej nemocnici hospitalizovaných 82 ľudí s pozitívnym výsledkom PCR testu na ochorenie COVID-19.

Chýbajú zdravotníci

V červenom pavilóne liečebne dlhodobo chorých je voľné posledné lôžko, v reprofilizovanom pavilóne urológie sú momentálne plne obsadené všetky anestéziologické lôžka pre pacientov vyžadujúcich ventilačnú podporu. Informovala o tom hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková.

Upozornila, že do práce nemôže nastúpiť 156 lekárov, sestier a iných zdravotníckych i nezdravotníckych pracovníkov z dôvodu karantény pri ochorení COVID-19. „Problém spôsobuje tiež výpadok ďalších desiatok zdravotníkov, ktorí sú na PN z odlišných zdravotných dôvodov ako nový koronavírus,“ podotkla hovorkyňa nemocnice.

Kritická situácia

„Situácia je vážna, zhoršuje sa v celom Žilinskom kraji. Robíme, čo sa dá, no nevieme, ako dlho dokážeme stav za takýchto okolností udržať. A vzhľadom na otvorené lyžiarske strediská a ubytovacie zariadenia vôbec nevieme predikovať, čo bude ďalej. Každý deň riešime nové rozpisy služieb, bohužiaľ, aj priamo na Štedrý deň sme museli akútne osloviť niekoľko zdravotníkov v rámci ich voľna. Sanitky prichádzajú deň – noc, COVID pozitívni aj negatívni pacienti, a to nielen z nášho spádu, no i z okolitých okresov, kde už menšie nemocnice nestačia,“ priblížil krízové riadenie medicínsky riaditeľ FNsP Žilina Igor Bízik.

Personálne pokrytie

Podľa jeho slov si treba uvedomiť, že ani žilinská nemocnica nemá neobmedzenú kapacitu, lôžka ubúdajú a personál prestáva vládať. „Dnes nám chýba takmer štvrtina sestier, najväčšie ťažkosti pociťujeme na oddelení liečebne dlhodobo chorých v rámci tzv. zelenej aj COVID časti, na oddelení vnútorného lekárstva, onkológii, chirurgii, úrazovej chirurgii. Maximálne sme využili dostupné vnútorné kapacity, ľudí preradzujeme zo všetkých oddelení. Musíme však personálne pokryť tiež mobilné odberové miesta – antigénové a PCR, zároveň novovznikajúce vakcinačné centrum, takže na stabilizáciu to nestačí,“ doplnil Bízik.

„Aj touto cestou ďakujeme každému jednému lekárovi, sestre, sanitárom, upratovačkám, technickým pracovníkom, všetkým našim kolegom, ktorí napriek náročnej situácii ešte nestratili odhodlanie, nevzdali to a sú ochotní pomôcť tam, kde silu strácame,“ uviedol medicínsky riaditeľ FNsP Žilina.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Pandémia v regióne

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM