Rôzne

Žilinská nemocnica modernizuje urológiu: Vznikne i stála covidová jednotka, FOTO

Počas augusta prebiehajú stavebné úpravy na prízemí urologického pavilónu v dvoch operačných sálach.

Ilustračný obrázok k článku Žilinská nemocnica modernizuje urológiu: Vznikne i stála covidová jednotka, FOTO
Zdroj: FNsP Žilina

Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) Žilina vlastnými kapacitami komplexne rekonštruuje dve operačné sály oddelenia urológie. Podľa hovorkyne nemocnice Lenky Zátekovej slúžil urologický pavilón v posledných mesiacoch na hospitalizáciu pacientov s ochorením COVID-19.

„No vzhľadom na zlepšenie epidemiologickej situácie a výstavbu novej červenej zóny ho počas leta začala nemocnica pripravovať na opätovný návrat do pôvodného režimu," doplnila Záteková.

Covidová jednotka

Generálny riaditeľ FNsP Žilina Igor Stalmašek informoval, že stála covidová jednotka s lôžkami vrátane kyslíkového zabezpečenia, jednotky intenzívnej starostlivosti a anestéziologickými lôžkami vznikne v izolovanej časti budovy liečebne dlhodobo chorých.

„Vďaka tomu budeme môcť do urologického pavilónu vrátiť jeho ambulancie, lôžkové oddelenie aj operačný program. Priestory sú kompletne vydezinfikované, vymaľované a bezpečné pre návrat personálu i pacientov," uviedol Stalmašek s tým, že sťahovanie urológov následne uvoľní tiež chirurgické odbornosti, ktoré sú nevyhnutnými zmenami naďalej čiastočne obmedzené.

Viac správ zo Slovenska

Modernizácia vybavenia

Rozsiahle stavebné práce sú na prízemí urologického pavilónu v dvoch operačných sálach a predpokladané dokončenie je na konci augusta.

„V malej miere sme zmenili dispozíciu, kompletne rekonštruujeme starú elektroinštaláciu, upravujeme vodoinštaláciu a vymeníme okná. Používame materiály so špecifickými vlastnosťami, prispôsobenými pre operačné priestory. Takže na nové omietky aplikujeme hygienický antibakteriálny náter s prímesou striebra a na zaistenie rizika vytvorenia statickej elektriny tu položíme tiež elektrostaticky vodivú podlahu," vysvetlil vedúci hospodárskych a stavebných činností FNsP Žilina Pavol Záň.

Okrem rekonštrukcie čaká operačné sály aj modernizácia vybavenia. Podľa generálneho riaditeľa žilinskej nemocnice zakúpili ešte na začiatku roka šesť operačných stolov. Posledný, ktorý čaká na uvedenie do prevádzky, je práve urologický. „Oddelenie urológie sa preto nielenže konečne vráti takpovediac ,do svojho', ale navyše bude mať k dispozícii zmodernizované operačné sály, ktoré prinesú pacientom, operatérom i celému tímu kvalitnejšie, lepšie a bezpečnejšie podmienky," uzavrel Stalmašek.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Takto to vyzerá počas prác.

FOTO: Fakultná nemocnica v Žiline rekonštruuje operačné sály oddelenia urológie
2
Galéria
Zdroj: FNsP Žilina

Správy zo Žiliny a okolia

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM