Aktualizované Soňa Vanovčanová Rôzne Správy

Žilinčania, pre toto by ste mali obmedziť pohyb vonku: Meteorológovia varujú

V Žiline je v týchto dňoch nadmieru prašno. A to až tak, že meteorológovia odporúčajú citlivým osobám obmedziť pohyb vonku.

Ilustračný obrázok k článku Žilinčania, pre toto by ste mali obmedziť pohyb vonku: Meteorológovia varujú
Zdroj: TASR

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal v nedeľu (20. januára) pre okres Žilina upozornenie na smogovú situáciu pre častice PM10. Tých sa večer o 18.00 hodine v ovzduší nachádzalo 101 µg/m3.

Hodnoty smogu v stredu 22. januára o 2.00 hodine stúpli zo 101 µg/m3 na 153 µg/m3. Meteorológovia zmenili upozornenie pred vysokými koncentráciami emisií v ovzduší na VÝSTRAHU. Uvádzajú tak na stránke SHMÚ.

„Výstraha pred závažnou smogovou situáciou nasleduje po prekročení výstražného prahu 150 µg/m3 vyjadreného ako 12-hodinový kĺzavý priemer koncentrácie častíc PM10 a súčasne podľa vyhodnotenia vývoja znečistenia ovzdušia na základe meteorologickej predpovede,“ konštatuje SHMÚ na svojej stránke.

Meteorológovia vysvetľujú príčiny smogovej situácie kvôli vysokým emisiám PM10 z cestnej dopravy a z vykurovania pevným palivom a z ďalších lokálnych zdrojov a nepriaznivé rozptylové podmienky. „Platnosť upozornenia sa začala o 2 hodine dňa 20.1. 2019 do odvolania,“ dodáva SHMÚ.

„K najcitlivejším skupinám populácie na častice PM10 patria starí ľudia, osoby s ochoreniami dýchacej srdcovo – cievnej sústavy, alergici a astmatici, veľmi malé deti a tehotné ženy,“ uvádzajú meteorológovia.

Pre obmedzenie zbytočnej expozície častíc PM10 v čase so zvýšenými koncentráciami v ovzduší považujú za vhodné obmedziť dobu pobytu vonku, skrátiť vetranie obytných miestností, taktiež obmedziť fyzickú námahu vonku (fyzická práca, športové aktivity). Meteorológovia tiež odporúčajú dodržiavať zásady pri lokálnych vykurovaciích systémoch, ako nespaľovať odpad vrátane odpadového dreva, keďže pritom vznikajú okrem PM10 aj ďalšie toxické látky. V prípade kúrenia drevom používať drevo dobre vysušené (malo by sa sušiť 1–2 roky) a udržovať spaľovanie paliva pokiaľ možno v optimálnych podmienkach – teda pravidelne čistiť kotol a komín, prikladať radšej častejšie po menších dávkach, nastaviť regulačné klapky tak, aby mal vzduch prístup k palivu, nedusiť oheň, ak je to možné, udržovať teplotu za kotlom medzi 150–250°C.

„Pokiaľ je to možné, vymeniť staré spaľovacie zariadenie za moderný kotol s nízkymi emisiami škodlivých látok. Obmedzenia je potrebné dodržiavať a aktivity časovo obmedzovať tým viac, čím vyššie sú koncentrácie častíc PM10 v ovzduší a čím rizikovejší z hľadiska zdravia sú exponovaní jedinci,“ odkazujú pracovníci SHMÚ.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM