Soňa Vanovčanová Správy Samospráva

Zdieľané bicykle po novom aj v Žiline: Ako to bude fungovať? FOTO

Nadšenci cyklistiky a ekologickej dopravy sa už môžu registrovať do systému bikesharingu v Žiline. Systém zdieľania bicyklov v Žiline je pripravený na spustenie.

Ilustračný obrázok k článku Zdieľané bicykle po novom aj v Žiline: Ako to bude fungovať? FOTO
4
Galéria

Koncom minulého roka sa dokončila inštalácia dokovacích staníc a následne sa zrealizovala neverejná testovacia prevádzka systému. Zdieľané bicykle sa počas skúšobnej doby osvedčili a do riadnej prevádzky by mali byť nasadené najneskôr v apríli. Všetko však záleží od poveternostných podmienok. Informovala o tom hovorkyňa Mesta Žilina Barbora Zigová.

„Systém aj bicykle máme pripravené, spustenie plánujeme predbežne na 1. apríl 2019. V prípade avizovaného dlhodobo zlepšeného počasia vyskladníme bicykle už skôr a Žilinčania ich tak budú môcť využívať,“ uviedol Ľuboš Slebodník, vedúci oddelenia mobility na Mestskom úrade v Žiline. Už od februára sa môžu záujemcovia zaregistrovať do systému prostredníctvom webovej stránky alebo cez mobilnú aplikáciu, ktorá je prístupná tak pre Android, ako aj pre iOS. Registrácia je jednoduchá a je zdarma, stačí zadať svoje osobné údaje a údaje z platobnej karty. „Hoci bude žilinský bikesharing bezplatný, platobná karta je pri registrácii nutná kvôli možným sankciám za poškodenie, či neskoré vrátenie bicykla,“ vysvetlil Ľuboš Slebodník.

Následne po registrácii si cyklista pomocou smartfónu daný bicykel zo stojanu otvorí. Skúsenosti z iných miest hovoria, že priemerná doba zapožičania bicykla je 15 až 20 minút. Užívatelia budú mať možnosť požičať si ho zdarma na jednu hodinu, a to viackrát za deň. Stačí ho vždy do hodiny vrátiť a požičať si ďalší. Projekt bikesharingu v Žiline zastrešuje nadácia automobilky, ktorá projekt zafinancovala aj vybrala dodávateľov systému stavebných prác.

Žilinským cyklistom bude k dispozícii 20 staníc, ktoré majú spolu 160 dokovacích stojanov so 120 bicyklami. Dokovacie stanice sú rozmiestnené prevažne v centre a širšom centre mesta tak, aby pokryli dôležité dopravné uzly v meste. Počas prvotnej fázy projektu bude mesto využívanie jednotlivých staníc analyzovať a následne vyhodnotí lokality, do ktorých by bolo vhodné umiestniť ďalšie stanice.

„Projekt bikesharingu je ukážkovým príkladom ako sa má podporovať mobilita a ekologická doprava v meste. Žilinčanom, ale i návštevníkom mesta o chvíľu ponúkneme bezplatné využívanie bicyklov na krátke trasy a ja pevne verím, že sa táto forma prepravy pre nich stane populárnou a obľúbenou. Vďaka bicyklu sa budú môcť pomerne rýchlo dopraviť tam, kam potrebujú a to bez toho, aby zaťažili ovzdušie výfukovými plynmi,“ uzavrel primátor Žiliny Peter Fiabáne.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info zo ŽILINY a okolia

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie