VIDEO: Zákulisie kamerového systému v Žiline. Aha, ako to celé funguje!

Kamerový systém v Žiline dokáže priblížiť páchateľa tak blízko a presne, že mu vidno celú tvár. Vyriešil už veľa prípadov a pomáha objasňovať trestnú činnosť v našom meste. Mesto je monitorované aj cez deň, aj v noci!

Zuzana Gadušová
Ilustračný obrázok k článku VIDEO: Zákulisie kamerového systému v Žiline. Aha, ako to celé funguje!
Foto: Zuzana Gadušová / Zdroj: Dnes24.sk

Kamery, ktoré zatiaľ sú inštalované v Žiline, pomáhajú pri objasnení priestupkov, aj trestných činov. Ako sme už písali Žilina má 57 kamier po celom meste.

Pomáhajú pri dolapení páchateľov

Kamery podľa polície napomáhajú pri pátraniach po ľuďoch a taktiež sú dobrou pomocou, keď dôjde k páchaniu trestných činov. *** "Napríklad bola vďaka tomuto kamerovému systému objasnená lúpež na autobusovej stanici v Žiline. Tu bol páchateľ priamo chytený. Tak isto bola objasnená streľba v blízkosti železničnej stanice. Je to aj na taký všeobecný prehľad v meste, čo sa deje, aj pri kultúrno-spoločenských akciách, či športových. Príslušníci mestskej polície na základe snímky z kamery mohli vždy okamžite konať,“*** uviedol náčelník Mestskej polície Žilina Milan Šamaj

Žilina je monitorovaná 24 hodín denne.

Na mestskej polícií sa striedajú služby pri obsluhovaní tohto kamerového systému. „Nemôžme fyzicky usledovať tieto kamery celých osem hodín. Príslušníci sa tu striedajú po dvojhodinových intervaloch. Sú tu vedené záznamy, čo sa objasnilo a na čo sa poukázalo. Je tu veliteľ, je tu zástupca smeny, ktorý chodí na kontroly. Vždy sa tu má kto striedať. Tento výstup nie je len tu na tomto pracovisku, ale je aj priamo v operačnom stredisku, takže môžu si tie výsledky z kamier medzi sebou kontrolovať,“ vysvetlil Milan Šamaj

Niektoré hliadky ktoré boli monitorované pešími hliadkami, môžeme teraz nahradiť kamerami, čo nám šetrí náklady na pracovníkov. „No pokiaľ sa ten páchateľ zamaskuje, musí tam tá hliadka tak či tak prísť. Do budúceho roku sa plánuje 64–65 kamier,“ dodal náčelník mestských policajtov.

Zdroj: Dnes24.sk