Soňa Vanovčanová Kultúra Video

Veľká noc v Budatíne: Unikátne odrôtované vajíčka, ktoré musíte vidieť, FOTO a VIDEO

K jari neodmysliteľne patria kraslice. Tie "drôtom maľované" si môžete pozrieť na výstave Považského múzea Veľká noc ide.

Zdroj: Dnes24.sk

K jarnému obdobiu neodmysliteľne patria zdobené vajíčka – kraslice, ktoré v súčasnosti plnia predovšetkým estetickú funkciu. Sú nielen pekným symbolom jari, ale aj dôkazom šikovnosti rúk ich tvorcov a výtvarného nadania. Na Slovensku poznáme niekoľko spôsobov ich výzdoby, či už je to jednoduché farbenie, voskovanie, leptanie kyselinou, obliepanie slamou a mnoho ďalších. Medzi najnáročnejšie a bezpochyby aj umelecky najpôsobivejšie patria kraslice odrôtované. Sú jedinečným fenoménom Slovenska a súvisia s existenciou drotárskeho remesla, ktoré vzniklo v severozápadnej časti tejto krajiny.

Výstava „…Veľká noc ide…“ v Pavilóne drotárstva predstavuje kolekciu opletaných vajíčok. Ich časť pochádza zo zbierkového fondu drotárstva a časť od súčasných autorov pracujúcich s drôtom. „Prevažná časť vajíčok je zdobená textilnými technikami. V najväčšom počte sú zastúpené kraslice zhotovené slučkovým výpletom vychádzajúcim zo šitej čipky. Na iných remeselníci uplatnili princíp paličkovania či háčkovania. Rovnako zaujímavé sú aj vajíčka s tradičnými sieťami so štvorcovými, či kosoštvorcovými okami, ale aj tie, ktoré sú opletané náročnou košikárskou technikou. Niektorí autori zasa pri ich zdobení využili svoju fantáziu a do nezvyčajných drôtených výpletov vložili staré drotárske, ale aj moderné, abstraktné či figurálne prvky,“ priblížila etnologička drotárstva Katarína Kendrová.

Veľká noc ide: Výstava drôtovaných vajíčok v Budatíne
14
Galéria
Zdroj: zilina.dnes24.sk

Vznik vajíčok „maľovaných drôtom“ a pôvodné vzory sú tak trochu tajomstvom. Jediným hodnoverným dôkazom ich existencie v minulosti je fotografia z výstavy drotárstva v roku 1940 v Dlhom Poli. Významným medzníkom v rozvoji drotárskej ozdobnej techniky na Slovensku bola výstava kraslíc Petra Musila a jeho žiakov na Budatínskom hrade v roku 1993. O 10 rokov neskôr bolo Považské múzeum v Žiline dokonca zapísané do Guinessovej knihy rekordov ako múzeum s najväčším počtom zozbieraných odrôtovaných kraslíc. Už vtedy ich bolo viac ako 400.

Zdobené veľkonočné vajíčka sú symbolom nového žiota, a práve preto sa podľa Kataríny Hallonovej, historicky dotárstva Považského múzea v Žiline, uplatňovali vo veľkonočnom období. Veľká noc je nielen symbolom znovuzrodenia, ale takisto čas prebúdzania sa prírody po zime, kedy sa do sveta vracia život. „Čo sa týka ale drotárskych vajíčkok, tak ide o takú pomerne záhadnú vec. Je to produkt, o ktorom veľa nevieme, pretože zmienky z histórie máme veľmi útržkovité. Domnievame sa, že drôtom opletané vajíčka v minulosti neboli veľkonočným darom alebo symbolom, ale skôr išlo o test zručnosti drotárskych majstrov. V minulosti kraslice zdobili dievčatá a ženy, aby ich darovali mužom, drotárske remeslo však bolo výlučne mužským zamestnaním. Túto teóriu dokladá aj existujúca povesť o šľachticovi, ktorý takýmto spôsobom testoval zručnosť drotárov, ktorí chodili po kraji,“ porozprávala pre redakciu Žilina24 Katarína Hallonová.

Drôt poskytuje remeselníkom široké možnosti využitia aj pri tak špecifickej práci ako je opletanie vajíčok. Výstava „…Veľká noc ide…“, ktorú autorsky pripravili pracovníčky drotárskeho oddelenia Katarína Hallonová a Katarína Kendrová, je toho najlepším dôkazom. Pre verejnosť bude otvorená od 21. marca do 12. mája 2019 a návštevníci uvidia takmer 360 zdobených kraslíc od tridsiatky slovenských a českých autorov.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info zo ŽILINY a okolia

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie