Barbara Dallosová Správy

V Žiline si uctili pamiatku obetí pandémie: V mestskom vysadili symbolickú lipu, FOTO

Aj mesto Žilina je už súčasťou projektu Živé pietne miesta. Tie majú byť spomienkou na ľudí, ktorý boj s ochorením COVID-19 prehrali.

Ilustračný obrázok k článku V Žiline si uctili pamiatku obetí pandémie: V mestskom vysadili symbolickú lipu, FOTO
13
Galéria
Zdroj: Mesto Žilina

„Táto lipa žije a dýcha za obete pandémie COVID-19.“ To odkazuje pamätná tabuľa osadená pri unikátnej lipe, ktorú v pondelok 4. októbra vysadilo mesto Žilina v spolupráci s občianskym združením Skutočné obete v Parku Ľudovíta Štúra. Žilina tak vytvorila pre svojich obyvateľov symbolické Živé pietne miesto venované ľuďom, ktorí podľahli koronavírusu. Slávnostný akt zavŕšili minútou ticha za zosnulých. Informoval o tom hovorca mesta Vladimír Miškovčík.

Mesto sa touto aktivitou zapojilo do celoslovenského spomienkového projektu OZ Skutočné obete, ktorý pripomína tragické následky pandémie. Lipy, ktoré majú symbolicky žiť a dýchať za zosnulých, postupne pribudnú naprieč celým Slovenskom.

„OZ Skutočné obete odštartovalo projekt Živé pietne miesta koncom júna, kedy začali oslovovať mestá, obce, župy i ďalšie subjekty na spoluprácu. Ako prvý pozitívne zareagoval Banskobystrický samosprávny kraj, prvým zapojeným mestom je Žilina, výsadba bude ďalej pokračovať v Čadci, Košiciach, Senci, Púchove, Prešove, Zlatých Moravciach, Nových Zámkoch, Michalovciach, Trenčíne či Hrušove,“ ozrejmil pozadie projektu hovorca Žiliny.

Členovia iniciatívy Skutočné obete vybrali na výsadbu lipu, ktorá patrí k najkrajším a najmajestátnejším stromom v našich zemepisných šírkach. Dorastá do výšky 30 metrov a dožíva sa stoviek rokov. Symbolickým momentom je tiež fakt, že lipa má liečivé vlastnosti a používa sa práve pri ochorení dýchacích ciest.

Zostaňte v obraze! Najčerstvejšie správy z domova i zo sveta

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM