Správy

V Žiline funguje desať stacionárnych miest na sčítanie: Ľudia sa však nehrnú

Stacionárne kancelárie a desiatky sčítacích komisárov, ktorí môžu prísť k ľuďom domov. Žilina sa pripravila na asistované sčítanie obyvateľstva, záujem je ale nižší.

Ilustračný obrázok k článku V Žiline funguje desať stacionárnych miest na sčítanie: Ľudia sa však nehrnú
Zdroj: TASR/Erika Ďurčová

Žilinská samospráva eviduje nižší záujem o asistované sčítanie. Doteraz ho využilo len takmer 1,5 percenta z odhadovaného počtu Žilinčanov. Mesto na tieto účely zriadilo desať stacionárnych miest, nachádzajú sa vo viacerých častiach mesta. Okrem toho v Žiline pôsobí aj 52 sčítacích komisárov, ktorí sú pripravení navštíviť obyvateľov v domácnosti. Informoval o tom hovorca mesta Žilina Vladimír Miškovčík.

Najmä poobede

Každé stacionárne miesto je vybavené počítačom a asistentom, ktorý pomôže ľuďom so sčítaním. „Otvorené sú primárne v poobedňajších hodinách, aby aj pracujúci mali možnosť využiť služby asistovaného sčítania. Pre ľudí so zníženou mobilitou, ktorí sa nemôžu dostaviť na stacionárne kontaktné miesto, sú k dispozícii aj mobilní asistenti sčítania alebo sčítací komisári,“ priblížil Miškovčík.

Konkrétneho obyvateľa navštívia v jeho domácnosti a pomôžu mu so sčítaním až po tom, čo o túto službu sám telefonicky požiada.

Mobilní asistenti

Službu mobilného asistenta si môžu obyvatelia objednať prioritne na telefónnom čísle callcentra Štatistického úradu SR: +421 2 20 92 49 19. Na nahlasovanie požiadaviek na sčítanie slúžia aj telefónne čísla na Mestský úrad v Žiline: +421 41 70 63 404 alebo +421 41 70 63 424. Žiadni sčítací komisári domácnosti svojvoľne nenavštevujú ani si za služby neúčtujú nijaký poplatok. Každý asistent, ktorý bude asistované sčítanie v meste vykonávať, sa bude dokladovať preukazom.

V Žiline sa od 15. februára do konca marca samosčítalo 76 665 ľudí, čo je 88,96 percenta z odhadovaného počtu Žilinčanov. Fáza asistovaného sčítania obyvateľstva na území celej Slovenskej republiky pokračuje do 13. júna.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Zostaňte v obraze! Najčerstvejšie správy zo Slovenska

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM