Správy

V Rajeckých Tepliciach si uctili padlých vojakov: Odhalili tiež novinku, FOTO, VIDEO

Na mieste, na ktorom vzdali úctu padlým hrdinom, zároveň odhalili slovensko–anglickú verziu informačnej tabule o Gabčíkovi. Tá má poslúžiť aj zahraničným turistom.

Ilustračný obrázok k článku V Rajeckých Tepliciach si uctili padlých vojakov: Odhalili tiež novinku, FOTO, VIDEO
8
Galéria
Zdroj: TASR

Pamiatku padlých vojakov všetkých vojnových konfliktov od konca prvej svetovej vojny si v pondelok uctili pri pamätníku Jozefa Gabčíka v Rajeckých Tepliciach-Poluvsí. Zástupcovia Asociácie pre zachovanie pamiatky slobodných Československých veteránov v Spojenom kráľovstve zároveň odhalili slovensko–anglickú verziu informačnej tabule o Gabčíkovi.

Gabčíkov pamätník ako ideálne miesto

Asociácia si podľa jej medzinárodnej tajomníčky Marty Majerčík prvýkrát na Slovensku pripomenula pamiatku vojnových veteránov počas tzv. Remembrance Day – Spomienkového dňa a Dňa vlčích makov tzv. Poppy Day.

,,Práve preto, že naša asociácia v Británii ctí pamiatku československých vojakov a veteránov druhej svetovej vojny, ktorí bojovali na strane spojencov. A k ním patrí samozrejme Jozef Gabčík. Hrdina a vojak, ktorý padol v boji za slobodu a demokraciu v druhej svetovej vojne. Bojoval za československú armádu v exile, ktorej vedenie sídlilo v Londýne a na území Británie absolvoval výcvik špeciálnych jednotiek. Pre našu asociáciu teda patrí pamätník Gabčíka k významným miestam na území SR na uctenie si tohto sviatku," povedala Majerčík.

Zaujať môže i turistov

Veľvyslanec SR v Londýne Ľubomír Rehák pripomenul, že ľudia zo západného frontu boli veľmi nedocenení. ,,Často boli perzekvovaní, mnohí z nich po roku 1948 aj odišli naspäť do Británie alebo inde na Západ, kde museli dožiť. Takže, boli sme nespravodliví voči našim veľkým hrdinom. O Gabčíkovi sme vedeli, ale jeho rola určite nebola docenená," podotkol Rehák.

Odhalenie dvojjazyčnej tabule považuje za dobrý počin aj z hľadiska cestovného ruchu.

,,Keď som videl, že tabuľa je len v slovenčine, oslovoval som ľudí, či by neboli schopní zabezpečiť jej dvojjazyčnosť. Som veľmi rád, že asociácia sa toho chytila a aj s našou pomocou sme vyrobili dvojjazyčnú tabuľu. Teraz už aj cudzinci môžu zistiť, aký hrdina sa narodil v tomto domčeku oproti," doplnil veľvyslanec SR v Londýne.

Zdroj: TASR

Nenechajte si viac ujsť novinky zo Žiliny a okolia a sledujte nás aj na FB.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM