Jozef Legéň Samospráva

Už teraz sme najzadlženejším mestom SR a... hrozí nám ďalší niekoľkomiliónový dlh!

Žilina musí vrátiť štátu skoro 17 miliónov eur, za ktoré ešte v roku 2006 postavila pre manažérov automobilky Kia kórejskú dedinu v neďalekých Krasňanoch. Dedinu chcú predať, avšak rozdiel pri investícii do výstavby a predajnej ceny, by mohol mestu spôsobiť ďalší dlh.

Ilustračný obrázok k článku Už teraz sme najzadlženejším mestom SR a... hrozí nám ďalší niekoľkomiliónový dlh!

Ako sme vás informovali v článku: Skončí Žilina ako americký Detroit? Sme najzadlženejším mestom v SR!, je strata mesta pod Dubňom takmer 40 miliónov eur. V porovnaní s inými mestami na Slovensku sme, čo sa týka dlžoby, na špici nelichotivého rebríčka. Najzadlženejšiemu slovenskému mestu hrozí ďalší niekoľkomiliónový dlh. Žilina totiž musí vrátiť štátu 16,8 milióna eur, za ktoré ešte v roku 2006 postavila pre manažérov automobilky Kia kórejskú dedinu v neďalekých Krasňanoch.

Očakáva sa však, že reálna trhová cena obytného súboru bude dnes o niekoľko miliónov eur nižšia. „Od januára budúceho roku ideme pripravovať verejné obstarávanie na predaj celého obytného súboru Krasňany v prípade, že sa nedohodneme s Kiou, od ktorej by sme v prvom rade chceli, aby odkúpila tento obytný súbor, pretože ho využíva,“ povedal žilinský primátor Igor Choma.

„Môžem potvrdiť záujem spoločnosti Kia Motors Slovakia o odkúpenie obytného súboru v Krasňanoch, rozhodujúcimi však pre nás budú podmienky predaja ako aj samotná kúpna cena,“ reagoval hovorca automobilky Jozef Bačé.

Rozhodujúca je cena

Mesto i automobilka teda potvrdili záujem o predaj či kúpu kórejskej dediny, no zhodli sa, že problémom môže byť cena. „Kia aj v minulosti potvrdila záujem, je to však otázka ceny. Pretože v prípade, ak náklady na výstavbu boli 16,8 milióna eur a súdnoznalecký odhad, ktorý si dá spracovať Kia, môže hovoriť o 12 alebo 13 miliónoch, môže vzniknúť otázka, čo s tým rozdielom. A to bude obrovský oriešok, pretože mesto nemá peniaze na to, aby opäť splácalo nejakú ďalšiu podlžnosť z minulosti. Ale na druhej strane neviem ani garantovať, ako sa k tomu postaví vláda, či bude ochotná ten rozdiel nejakým spôsobom zlikvidovať alebo či zostane tá záťaž na meste,“ povedal Choma.

Primátor: Takáto splátka mestu reálne hrozí

Ak dostane žilinská radnica lepšiu ponuku od niekoho iného, predá to jemu a kórejskí manažéri sa budú musieť sťahovať. „Samozrejme našou snahou to bude predať jedno komu, len aby sme dostali za ten majetok čo najviac peňazí tak, aby sme tie peniaze kompletne všetky mohli previesť na štát a aby ten rozdiel sumy bol čo najnižší. Aby sme sa v tom najhoršom prípade vedeli s tým ako mesto vysporiadať opäť možno v nejakom časovom období desiatich, pätnástich či dvadsiatich rokov. Takáto splátka mestu reálne hrozí,“ dodal Choma.

V kórejskej dedine v Krasňanoch by malo v 65 bytoch bývať takmer sto manažérov automobilky Kia. V oplotenom areáli majú okrem piatich rodinných domov a ôsmich štvorbytoviek k dispozícii aj spoločenskú budovu s jedálňou, bazén a ihriská.

Zdroj: Webnoviny.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM