Soňa Vanovčanová Rôzne Správy Video

Pri Žiline začínajú rásť prvé huby: Sezónu otvára smrčok, VIDEO a FOTO

Snehová perina zliezla zo žilinských dolín pomerne zavčasu a napriek chladným nociam už môžeme vidieť prvé klobúčiky húb. Spod ihličia vyliezajú smrčky.

Zdroj: Dnes24.sk

Dobrá správa pre labužníkov

Lesy v okolí Žiliny začínajú ožívať. Vidieť pohyb v mraveniskách a prvý lietajúci hmyz zvýrazňuje včasnojarné farby zakvitnutých kvetov deväťsilu, podbeľu či prvosienky. Medzi skalami vidieť už aj modré farby, svoje kalichy otvárajú v našich horách od marca šafran i poniklec. Kvety a farby jari sú však najmä pastvou pre oči. Čo tak ale pohladiť chuťové poháriky? Áno, aj pre labužníkov máme dobrú správu. Ulovili sme prvú jedlú hubu tejto sezóny, smrčok kužeľovitý.

V Rajeckej doline začínajú rásť smrčky
8
Galéria
Zdroj: zilina.dnes24.sk

Rajecká dolina je rajom vychádzok a príjemných zážitkov. Tentokrát sme sa vybrali po stopách jedlej huby, ktorú už môžeme v okolí Žiliny v týchto dňoch nájsť. Smrčok na týchto miestach nerastie vo veľkých množstvách, je skôr delikatesou a prvou jarnou lastovičkou medzi jedlými hubami. Preto je aj hubármi a fajnšmekrami tak cenený. Zaujímavý je nielen svojou nezameniteľnou chuťou a arómou, ale aj tvarom.

Podľa mykológa Miroslava Bellana si smrčkári svoje miesta strážia. Tieto huby vraj nie je ľahké nájsť. „Rastú vtedy, keď začína rásť deväťsil, podbeľ alebo prvosienka najmä okolo potokov, keď je ešte po zime suchá tráva. V takom podraste je ťažké nájsť plodnicu smrčka. Chce to naozaj dobré oko,“ povedal Bellan.

Podľa Mira Bellana ďalšími chuťovkami, ktoré nás v blízkej dobe v našich lesoch čakajú sú najmä hliva ustricovitá a čirovnica májová, nazývaná aj májovka. Podľa počasia už od konca apríla, respektíve od mája zvyknú rásť prvé hríby – hríb siný a hríb zrnitohlúbikový.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info zo ŽILINY a okolia

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie