Igor Petrík Rôzne

Populárni herci, primátor, dvorný fotograf Beatles... Tieto známe mená drali lavice na žilinskej ZŠ!

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, či ste náhodou nechodili na tú istú školu ako známe osobnosti? Napríklad základnú školu Romualda Zaymusa v Žiline navštevoval dvorný fotograf The Beatles. To však nie je všetko, svoje miesto tam mali aj iní.

Ilustračný obrázok k článku Populárni herci, primátor, dvorný fotograf Beatles... Tieto známe mená drali lavice na žilinskej ZŠ!
Zdroj: Dnes24.sk

Medzi absolventmi Cirkevnej základnej školy Romualda Zaymusa v Žiline nájdeme veľa známych mien. Či už Deža Hoffmana, dvorného fotografa skupiny The Beatles, alebo súčasného žilinského primátora Igora Chomu.

Umelci i vedci

Túto školu navštevoval aj Ľubomír Feldek. Významný súčasný slovenský spisovateľ, básnik, autor literatúry pre deti, scenárista, nositeľ viacerých ocenení za celoživotné dielo. Vo svojom prejave, napísanom pri príležitosti 100. výročia založenia školy, si takto zaspomínal na časy, keď aj on dral lavice „Zaymusky.“ „O sídlisku Hliny nebolo ešte ani chýru, boli tam lúky, a jedna, zvaná Bačova jama, bola osobitne vhodná, aby sme si na nej zahrali po vyučovaní futbal. Keby len po vyučovaní! Vždy sme striehli, či nám neodpadne posledná hodina, a keď sa učiteľ, čo ju s nami mal, na pár minút pozabudol v zborovni, už nás v triede nenašiel… Mohol by nás nájsť iba na Bačovej jame…“

V rovnakom období, keď aj Feldek, navštevoval školu Oldo Hlaváček. Dlhoročný člen hereckého súboru Národného divadla v Bratislave. Spomenúť treba i herca, speváka, režiséra, moderátora zábavných programov Ivana Krajíčka, alebo Jána Frátrika, básnika katolíckej moderny, prekladateľa poézie a literárneho vedca.

Absolventmi „Zaymusky“ boli tiež Karol Mičieta, rektor UK Bratislava a Ján Lenčo, spisovateľ a literárny vedec.

Uchytili sa v médiách, politike i športe

Školu navštevovala aj známa tvár nášho šoubiznisu, muzikálová speváčka Sisa Sklovská a i bývalý primátor Žiliny Ivan Harman. Odchovala aj viacnásobnú reprezentantku Československa aj Slovenska v krasokorčuľovaní na majstrovstvách Európy, na olympiáde a trénerku krasokorčuľovania v Banskej Bystrici Zuzanu Paurovú, či Natáliu Hejkovú. Basketbalistku a uznávanú trénerku basketbalu u nás aj v zahraničí.

Sídli v najstaršej budove školy v Žiline

Cirkevná základná škola Romualda Zaymusa je najstaršou zachovanou budovou školy v Žiline. V minulom roku si pripomenula 100 rokov od svojho vzniku a 10. výročie svojho založenia. Jej základné kamene boli položené v roku 1912, na mieste bývalého mestského majera. Dnes je zapísaná do Zoznamu pamätihodností mesta Žilina ako secesná architektonická pamiatka. Mala slúžiť ako štátna ľudová škola, no napokon sem umiestnili dievčenskú meštianku, ktorá v meste fungovala už od roku 1904. Prvý oficiálny názov školy znel štátna uhorská meštianska dievčenská škola. Škola má dnes 456 žiakov, 21 tried 40 pedagógov.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM