Rôzne

Zvážte túru do hôr: Pre vetrisko a mráz v nedeľu skolabovali dvaja turisti

Na pondelok vydali meteorológovia pre náš okres výstrahu 2. stupňa pre silným vetrom, ktorý na horách dosiahne krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 22 - 30 m/s. O jeho sile v spojení s mrazom sa v nedeľu v Malej Fatre presvedčili dvaja českí turisti.

Ilustračný obrázok k článku Zvážte túru do hôr: Pre vetrisko a mráz v nedeľu skolabovali dvaja turisti
Zdroj: Dnes24.sk

Horskú záchrannú službu (HZS) požiadala v nedeľu v podvečerných hodinách o pomoc česká turistka. Pri túre po hrebeni Malej Fatry ju a jej kolegu zastihla tma a nepriaznivé poveternostné podmienky, pre ktoré nedokázali samostatne zostúpiť. Ako informuje HZS na svojej internetovej stránke, na hrebeni Malej Fatry v tom čase dosahoval vietor v nárazoch 30 m/s a teplota bola mínus 10 stupňov Celzia. „40-ročný turista bol podchladený, mal omrzliny na rukách a tvári. Štyria záchranári sa za pomoci lanovky dostali na hrebeň a následne pokračovali na Veľký Kriváň, kde našli uviaznutú dvojicu,“ uviedla HZS.

Záchranári na mieste dvojici poskytli neodkladnú zdravotnú starostlivosť a po zateplení s postihnutými pokračovali do Snilovského sedla, odkiaľ boli pomocou lanovky transportovaní do Vrátnej. Podchladeného muža odovzdali privolanej posádke rýchlej zdravotnej pomoci na prevoz do nemocnice, kde mal podstúpiť ďalšie lekárske ošetrenia.

Zdroj: HZS

Zdroj: Facebook/Horská záchranná služba
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM