Správy

Zašlo to priďaleko: V Žilinskom kraji výrazne obmedzujú onkologické operácie

Pre najťažších onkologicky chorých pacientov v kraji je koncovou zastávkou martinská nemocnica. Jej obsadenosť však už prekročila kapacity.

Ilustračný obrázok k článku Zašlo to priďaleko: V Žilinskom kraji výrazne obmedzujú onkologické operácie
Zdroj: TASR

Nemocnice v Žilinskom samosprávnom kraji (ŽSK) sú maximálne vyťažené pacientmi s ochorením COVID-19 a dostali sa na hranice možností pri poskytovaní operačnej liečby pre onkologických pacientov. Podľa hovorkyne ŽSK Lucie Lašovej je koncovým pracoviskom v kraji pre najťažších onkologicky chorých pacientov Univerzitná nemocnica v Martine (UNM). Jej obsadenosť však významne prekročila kapacitné možnosti, čím došlo k výraznému obmedzeniu operatívy.

Pracovné stretnutie

Zástupcovia vedenia odboru zdravotníctva Úradu ŽSK, vedenia UNM a Národného onkologického ústavu (NOU) v Bratislave sa podľa Lašovej na utorkovom pracovnom stretnutí zhodli na tom, že aktuálny kritický stav v nemocniciach nesmie spôsobiť zastavenie onkologickej operatívy.

„Je našou maximálnou snahou spoločne zabezpečiť pre 85 onkologických pacientov dostupnosť k onkologickej operácii, preto sme sa rozhodli uplatniť všetky možné a dostupné riešenia,“ uviedla riaditeľka odboru zdravotníctva Úradu ŽSK Silvia Pekarčíková.

Spolupráca nemocníc

Účastníci pracovného stretnutia sa zhodli na tom, že je potrebné v maximálnej možnej miere udržať a realizovať špecializované operačné onkologické výkony v UNM:

Spolupracovať medzi UNM a ostatnými nemocnicami v ŽSK na vytvorení podmienok pre operatéra v jednotlivých pracoviskách v spádových nemocniciach. Cieľom je zabezpečiť včasnú dostupnosť k onkologickému operačnému výkonu u pacienta, ktorého zdravotný stav si vyžaduje urgentný operačný zákrok. Manažovať spoluprácu s NOU, ktorá spočíva v zabezpečení včasnej dostupnosti k zložitým onkologickým operačným výkonom, ktoré by nebolo možné z dôvodu obmedzení a vysokého počtu pacientov s ochorením COVID-19 realizovať v požadovanom čase v nemocniciach ŽSK­.“

„Odbor zdravotníctva Úradu ŽSK vyjadruje poďakovanie nemocniciam v kraji a NOU v Bratislave za snahu a ústretovosť pri zabezpečení zdravotnej starostlivosti o vážne chorých onkologických pacientov z nášho kraja,“ dodala hovorkyňa ŽSK.

Foto: ilustračné

Zostaňte v obraze! Najčerstvejšie správy zo Slovenska

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM