Ivana Milanová Krimi

Tragické nešťastie pod Borišovom: 25 – ročného turistu resuscitovali takmer hodinu, FOTO

Dňa 31. 1. 2017 vo večerných hodinách prijala Horská záchranná služba žiadosť o pomoc z Veľkej Fatry. Neskoro večer schádzala štvorica mladých turistov. Jedného sa nepodarilo zachrániť.

Ilustračný obrázok k článku Tragické nešťastie pod Borišovom: 25 – ročného turistu resuscitovali takmer hodinu, FOTO
4
Galéria

Počas zostupu z Borišova sa dvom z nich pošmyklo pod vrcholom a spadli cez skalný prah do žľabu smerom do Necpalskej doliny.

Bezprostredne po páde ich kamaráti nevideli a nemali s nimi žiadny zvukový kontakt.

Na miesto nehody odišli záchranári HZS z Oblastného strediska Veľká Fatra, taktiež zamestnanec z Chaty pod Borišovom a chatár z Havranova. Ako prvý lokalizoval postihnutých zamestnanec z Borišova, ktorého nasledovali horskí záchranári. Jeden turista bol pri vedomí, ale mal vážne poranenie hlavy, druhý bol s vážnymi poraneniami v bezvedomí. Záchranári im na mieste nehody poskytli prvú pomoc a ošetrenie, zranených zateplili, nabalili a pripravili na transport zo žľabu za pomoci UT 2000 a lanovej techniky. 28 – ročný muž s poranením hlavy bol spustený do Necpalskej doliny a v ústí ako prvý odovzdaný posádke RLP, ktorá ho transportovala do nemocnice v Martine.

Druhého muža museli už počas transportu záchranári HZS resuscitovať. Bol vytiahnutý na hrebeň a transportovaný na chatu, kde sa mu záchranári snažili čo najviac pomôcť a zatepliť ho. Následne ho z chaty transportovali do lokality Balcierovo, kde sa terénnym vozidlom HZS podarilo k zranenému dopraviť druhú posádku RLP čakajúcu v Necpaloch. Resuscitácia mladého, 25 – ročného turistu pokračovala takmer hodinu, no záchranným zložkám sa ho napriek veľkej snahe nepodarilo zachrániť a prítomný lekár skonštatoval smrť. Záchranná akcia bola ukončená ráno krátko pred šiestou hodinou.

Zdroj: Facebook/Horská záchranná služba
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM