Aktualizované Krimi Krimi

Stačí sa len nebáť Boha, aby ste odpílili päťmetrový kríž na kopci? Černová je nepoddajná - kríž sa postaví znova

Ružomberskí policajti pátrajú po jednom alebo viacerých páchateľoch, ktorí pravdepodobne vo štvrtok spílili a následne popílili jednoramenný drevený kríž, ktorý na kopec Plieška počas tohoročného leta vyniesli a osadili predovšetkým černovskí turisti.

Ilustračný obrázok k článku Stačí sa len nebáť Boha, aby ste odpílili päťmetrový kríž na kopci? Černová je nepoddajná - kríž sa postaví znova
Zdroj: Dnes24.sk

„Niekto náš päťmetrový kríž odpílil,“ povedal černovský dobrovoľník pre portál liptov.sme.sk, ktorý pridal aj informáciu, že „vandali kríž nielenže odpílili, ale akoby toho nebolo dosť, ešte ho na zemi popílili na menšie kusy.“ Je potvrdené, že dotyční ľudia robili s ručnou pílkou.

História kríža na Troch vrchoch

Poslanec za Černovú Patrik Habo nám povedal, že na tomto mieste, ktoré sa síce oficiálne nazýva Plieška, ale Černovci ho volajú tradične Tri vrchy, stál už tretí kríž, symbol a tradícia. „Desaťročia slúžil pre domácich koscov, hrabáčky, všetkých tých, ktorí sa namáhali na lúkach ako zdroj piety, zastavenia sa, oddychu, poďakovania sa Bohu,“ povedal Patrik Habo.

  • prvý bol postavený v 30-tych rokoch, medzi vojnami a bol cyrilo-metodský=dvoj­ramenný
  • druhý v roku 1992 nahradil starý, sčasti spráchnivený
  • pri tomto treťom, ktorý sa staval v júni t.r. bola vyrobená aj železná konštrukcia, aby spodok kríža nebol priamo v zemi. Pri jeho osadení bol aj domáci pán farár, ktorý ho vysvätil (fotogaléria).

Je rozhodnuté – postavíme ďalší

Celé dianie a práce okolo krížov na Troch vrchoch bolo vždy predovšetkým zásluhou černovských turistov na čele s Júliusom Janigom. Včera sa ľudia stretli a napriek tomu, že tento čin, ktorý si nevedia vysvetliť, je zraňujúci, sa rozhodli, že v každom prípade postavia kríž znova, a tentoraz už taký, ako bol prvý, čiže dvojramenný.

Zdroj: rk24/ liptov.sme.sk; foto: FB (Pistik Koren, ShotPro)/ cernova.sk;

Spílený kríž nad Černovou
11
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM