Rôzne Správy

RADÍME: Prvákom sa treba venovať aj cez prázdniny, nové vedomosti rýchlo zabúdajú

Pokiaľ máte doma prváčika, ktorý končí svoj prvý rok v školských laviciach, venovať by ste sa mu mali aj počas letných prázdnin. Nezabúdajte ani na tvorivé činnosti.

Ilustračný obrázok k článku RADÍME: Prvákom sa treba venovať aj cez prázdniny, nové vedomosti rýchlo zabúdajú
Zdroj: TASR

Zvládnutie prvého ročníka na základnej škole býva často výsledkom spoločného úsilia žiaka aj jeho rodičov. Práve rodičia by mali mať na pamäti, že nadobudnuté vedomosti malých detí treba upevňovať aj počas letných prázdnin. Informovala o tom šéfredaktorka portálu dobre-napady.sk Silvia Bodláková.

Deti rýchlo zabúdajú

„Odporúčame cez prázdniny s dieťaťom trocha doma pracovať. Malé deti sa zvyčajne veľmi rýchlo učia naspamäť, ale aj rýchlo zabúdajú. V niektorých krajinách zvyknú na prázdniny v nižších ročníkoch školy dávať na konci školského roka takzvanú prázdninovú písanku. Je to hrubší zošit, kde sa nachádzajú úlohy z jazyka, čítania i matematiky, aby deti nezabudli do septembra,“ priblížila Bodláková, podľa ktorej musia deti vypracovanú písanku na začiatku školského roka doniesť učiteľke.

Pomôžu aj tvorivé činnosti

Keďže slovenské školy zatiaľ prázdninové písanky nevyužívajú, Bodláková odporúča rodičom, aby dieťa za vysvedčenie odmenili aj zaujímavou knihou. „Učte dieťa čítať si. Prípadne si spolu s ním čítajte na striedačku – jednu stranu vy a druhú ono,“ radí. Okrem kníh môžu rodičia s deťmi využiť aj pracovné listy, ktoré sú na portáli. Sú vhodné na tréning čítania s porozumením, opakovanie písania písmen, číslic, slov, viet, a tiež precvičovanie matematiky a geometrie pre prvákov.

Počas daždivých dní by sa rodičia s deťmi mali venovať tvorivým činnostiam ako je kreslenie, vystrihovanie, lepenie, pečenie či stavanie rôznych stavebníc, radí Bodláková.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM