POZNÁVAJTE LIPTOV: Meandre Lúžňanky
Pozývame na ďalšiu z jesenných vychádzok na jedinečné miesto široko ďaleko. Tentoraz predstavujeme mimoriadny úkaz. Bude sa Vám zdať, že voda tečia akoby dokopca.
Na konci dediny Liptovská Lúžna, tesne pod hrebeňom Nízkych Tatier sa nachádza na ľavej strane cesty niva, kde riečka vytvára dojem, že tečie hore kopcom. V niektorých miestach sa meandre toku približujú tak, že ich jednoducho preskočíte.
Toto miesto je zaujímavým prírodným úkazom a je chráneným prírodným územím o výmere 1,74 ha. Nachádza sa v nadmorskej výške cca 880 – 900 m. Chránené územie zaberá časť nivy meandrujúcej Lúžňanky.
Geologicky je prírodná pamiatka tvorená najmä pestrými brdlicami spodného triasu, ktoré boli čiastočne odnesené. Zo severnej a južnej strany vystupujú granitoidné horniny – autometamorfované biotitické a dvojsľudné granity a mohutné polohy kremencov.
Najpôsobivejší a najväčší prietok vody v meandroch je od marca do mája.
Príroda tu predvádza naozaj výnimočné divadlo jednoduchým spôsobom kľukatého toku vody, ktorá za prahom nivy naberie rýchly spád do doliny.
TOP 5 ČLÁNKOV TÝŽDŇA: Čo Ružomberčanov najviac zaujalo?
Nemal na zaplatenie v herni. Namiesto do bankomatu, išiel do druhej herne
Ako sa vraví, lepšie raz vidieť ako stokrát počuť. Pozrite si krátke video z Meandrov.
Medokýše v Liptovskej Lúžnej
Keď sa už vyberiete do Liptovskej Lúžnej spoznávať Liptov, vezmite si so sebou pár prázdnych fliaš na medokýš. V tejto obci ich nájdete viacero. Prameň Maťo sa nachádza nedaľeko cesty v úzkej ľavobočivej uličke asi v trištvrte dediny. Ďalší prameň s chutnou minerálkou je Kubo v južnom svahu nad dedinou a v doline v Banskom pod prístreškom, asi 2,5km od dediny. Prechádzka do peknej doliny sa oplatí aj kvôli sviežej chuti vody.
Voda z tunajších medokýšov je prírodná, slabo mineralizovaná, hydrouhličitanovo – sírová, vápenato – horečnatá, uhličitá, studená a hypotonická.
Zdroj: napant .sk, sazp.sk/