Michal Demjanovič Rôzne

Top 5 najvyšších budov v meste: Žilina má jednu z najvyšších obytných budov v SR

V poslednej dekáde v meste pribudli budovy, ktorých výška siaha vysoko do oblakov. Na to, aby sme však mohli hovoriť o mrakodrapoch by sme potrebovali v Žiline budovy vysoké „aspoň“ 150 metrov.

Ilustračný obrázok k článku Top 5 najvyšších budov v meste: Žilina má jednu z najvyšších obytných budov v SR
5
Galéria

Len pre porovnanie – najvyššiu budovu v Európe majú Rusi a to konkrétne Mercury City Tower, ktorý sídli v Moskve. Tento gigant meria neuveriteľných 339 metrov a so svojimi 75 poschodiami mu právom patrí prvenstvo. Skutočným obrom medzi mrakodrapmi je však Burdž Chalífa v Dubaji. Celková výška svetovo známej budovy vrátane antény je 828 metrov. Pri pohľade z nej by sa asi nejednému z nás zakrútila hlava.

Na Slovensku je v súčastnosti najvyššou budovou Národná banka Slovenska, ktorá meria 111,6 metrov a má 33 nadzemných podlaží a 3 podzemné. U nás sa teda zatiaľ nachádzajú len výškové budovy, za ktoré považujeme objekty vyššie ako 23 metrov.

1. Amfiteáter

Amfiteáter je rezidenčný komplex v Žiline, ktorý sa nachádza v štvrti Bôrik. Komplex navrhol architekt Amir Mann. Tvoria ho dve 8-poschodové a jedna 25-podlažná budova, ktorá je najvyššou budovou v meste a je jednou z najvyšších obytných budov na Slovensku s výškou 77,8 metra. Stavba bola dokončená v roku 2010.

2. Europalace

Polyfunkčná budova a druhá najvyššia budova v Žiline. Stavba sa realizovala na základe projektu architekta Michala Diviša. Nachádza sa na sídlisku Vlčince, na ulici Vysokoškolákov, z druhej strany je Obchodná ulica. Poloha budovy na návrší zabezpečuje jej viditeľnosť zo širokého okolia Žiliny. Má 22 poschodí a výšku 72 metrov.

3. Budova Váhostavu

Budova, ktorú ako kancelárske priestory využíva firma Váhostav. V súčastnosti je to aj tretia najvyššia budova v Žiline. Má 14 poschodí a výšku okolo 50 metrov.

4. Holiday Inn

Tento hotel postavený v roku 2007. Patrí do siete hotelov Holiday Inn. Jeho výška je 47 metrov. Hotel je umiestnený neďaleko historického centra mesta Žilina, v pešej dostupnosti od železničnej a autobusovej stanice. V bezprostrednej blízkosti hotela je zimný a aj futbalový štadión. Hotel má 10 podlaží a výšku 47 metrov.

5. The Cube

Päticu najvyšších budov uzatvára The Cube. Táto obytná budova v Žiline a nachádza sa na sídlisku Vlčince. Stojí v tesnej blízkosti výškovej stavby Europalace. Stavať sa začala vo februári 2007 a bola dokončená v januári 2010. The Cube má 13 podlaží a výšku 39 metrov. Byty v The Cube sa neodpredávajú, ale iba prenajímajú.

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie