Jozef Milan Samospráva

Nové bezplatné poradenské centrá v okrese: Občan má klopať iba na jedny dvere

Žilinská župa má opäť nový projekt sociálnej pomoci. Na jej území vznikne osem nových bezplatných centier sociálneho poradenstva. Služby, ktoré budú poradne poskytovať, sú zamerané na rôzne krízové situácie a celkovú pomoc občanom a rodinám.

Ilustračný obrázok k článku Nové bezplatné poradenské centrá v okrese: Občan má klopať iba na jedny dvere
Zdroj: Webnoviny.sk

„Jedným z dôvodov vzniku týchto nových centier bolo aj to, že ľudia často nevedia, na koho sa majú so svojim problémom obrátiť. Tiež nevedia riešiť svoje problémy bez inej osoby, alebo sa boja, že ich to bude stáť veľa peňazí. Naše nové centrá budú poskytovať svoje služby úplne zadarmo, čím chceme byť ešte bližšie k ľuďom,“ povedal predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár.

Systém poradenských centier bude fungovať na báze sieťovania tak, aby človek nemal pocit, že si ho poradcovia iba pohadzujú. „Výhodou je, že špecialistu kontaktuje poradca a nie občan, ktorý má takto o starosť menej a nemusí chodiť od dverí k dverám a hľadať pomoc. Stačí, ak zaklope na jedny a tam sa už postarajú, aby sa jeho problém posunul k príslušnému špecialistovi,“ spresnila riaditeľka odboru sociálnych vecí Žilinskej župy Marta Pauková.

Poradcovia ôsmich centier budú pracovať nielen v rámci zariadenia, ale i v teréne. Poradcovia majú za úlohu aj oslovovanie spádových obcí, či už na stretnutiach seniorov, alebo iných skupín. Poradcovia nebudú len čakať na občanov s problémami, ale budú sami zvolávať skupiny ľudí na spoločné poskytovanie pomoci.

Špeciálne poradenstvo sa doteraz poskytovalo v rámci dvoch zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinskej župy, a to v Dolnom Kubíne a v Liptovskom Mikuláši. Obe sú zamerané hlavne na pomoc týraným a zneužívaným ženám s deťmi. Marta Pauková tiež prezradila, že nové centrá budú poskytovať oveľa širšiu škálu poradenstva. „Problémy a otázky nie sú ohraničené. Na poradcov sa môžu občania obrátiť, ak je v ich okolí niekto zdravotne postihnutý, ale aj v prípade, že sa chce niekto naučiť, ako sa správať na pracovnom pohovore a zvýšiť si tak šancu nájsť si prácu.“ Súčasťou poradenských centier je taktiež právnik, čím je možnosť pomoci opäť rozšírená.

Nové poradenské centrá pre okres Ružomberok nájdete na týchto adresách a telefónnych číslach:

zdroj: ZASK, Jarmila Ševčíková; foto: ilustračné;

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM