Ivana Milanová Správy

Dlhodobá otázka: Spojiť krajinu cez R3 Martin - Kremnica alebo cez Donovaly?

Súťaž na výstavbu pokračovania R1Banská Bystrica - Ružomberok chce stihnúť táto vláda. Zároveň chce rezort dokončiť aj technické riešenie výstavby cesty. Majú sa na nej totiž nachádzať tri tunely dlhé spolu vyše 12 kilometrov.

Ilustračný obrázok k článku Dlhodobá otázka: Spojiť krajinu cez R3 Martin - Kremnica alebo cez Donovaly?
Zdroj: Dnes24.sk

Spustenie súťaže na výstavbu pokračovania rýchlostnej cesty R1 z Banskej Bystrice do Ružomberka by sa malo stihnúť ešte počas tejto vlády. Také sú plány rezortu dopravy, ktoré opísal štátny tajomník ministerstva Viktor Stromček (Smer-SD) v poslednej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.

Najbližší rok a pol chce ministerstvo venovať pozornosť posúdeniu tejto cesty z pohľadu konceptu hodnota za peniaze. To by malo priniesť odpoveď na otázku, akými možnosťami by sa toto prepojenie malo financovať.

Možno sa však ministerstvu podľa Stromčeka podarí nájsť aj výhodnejšie riešenia, napríklad Donovaly zrejme bude možné rozšíriť aj povrchovým variantom. „Našou ambíciou je, aby táto vláda rozhodla o tom, akým spôsobom realizovať túto stavbu a potom ju samozrejme aj začať súťažiť,“ avizoval Stromček.

Jeho oponent v diskusii, poslanec Národnej rady (NR) SR za opozičnú SaS Miroslav Ivan si však myslí, že severojužné prepojenie Slovenska by malo byť prioritnejšie riešené cez rýchlostnú cestu R3 spájajúcu Martin a Kremnicu. Táto cesta sa nachádza podľa neho aj v prioritách transeurópskych trás a momentálne spojenie v danom úseku je v hroznom stave. „Títo ľudia už dlho čakajú na realizáciu tejto trasy. Myslím si, že oveľa väčšou prioritou by mal byť práve tento úsek,“ konštatoval Ivan.

Stromček mu však oponoval s tým, že sa už štúdiou posudzovalo, či uprednostniť pokračovanie rýchlostnej cesty R1 z Banskej Bystrice do Ružomberka, alebo budovať radšej rýchlocestu R3. „Ukázalo sa, že najvýhodnejšie spojenie nie je cez Martin, ale cez Banskú Bystricu a Ružomberok,“ zdôraznil. Čo sa týka problémovej panelovej cesty medzi Martinom a Kremnicou, tá sa podľa štátneho tajomníka bude rekonštruovať a panely sa z nej odstránia.

Čítajte tiež:

http://ruzomberok.dnes24.sk/…ulasa-240990

http://ruzomberok.dnes24.sk/…-naco-240233

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM