Správy Samospráva

300-miliónový projekt ružomberských papierní má za sebou verejné prerokovanie

Pripravovaný projekt ECO plus za 310 miliónov eur je historickou investíciou ružomberského celulózovo-papierenského podniku Mondi SCP, a. s.

Ilustračný obrázok k článku 300-miliónový projekt ružomberských papierní má za sebou verejné prerokovanie
7
Galéria

Pripravovaný projekt ECO plus za 310 miliónov eur je historickou investíciou ružomberského celulózovo-papierenského podniku Mondi SCP, a. s. Vyjadril sa tak predseda predstavenstva spoločnosti Miloslav Čurilla na stredajšom (16.11.) verejnom prerokovaní projektu. Obyvatelia metropoly dolného Liptova sa však obávajú, že modernizácia podniku so sebou prinesie negatívny vplyv na životné prostredie.

„Od roku 2000 sme investovali viac ako 600 miliónov eur. V súčasnosti pripravujeme investíciu vo výške viac ako 300 miliónov eur, čo predstavuje približne polovicu z týchto investícií. Význam projektu je reprezentovaný výškou investície aj tým, že na tom pracujeme už niekoľko rokov. ECO plus má zásadný význam pre ďalšie smerovanie podniku do budúcnosti, pretože chceme spustiť nový výrobný program, ktorý má perspektívu a znamená istotu zamestnanosti, prosperitu firmy i regiónu,“ povedal pre TASR.

V súvislosti s prípravou projektu zrealizovala spoločnosť Ekos Plus, s.r.o., hodnotenie jeho vplyvov na životné prostredie a zdravie ľudí. Podľa zástupcu spoločnosti Martina Kovačiča je projekt environmentálne akceptovateľný. „Z výstupov posudzovania vplyvov na životné prostredie a osobitne zo štúdie hodnotenia zdravotných rizík neboli identifikované žiadne relevantné vplyvy, ktoré by viedli k zhoršeniu kvality života, alebo ktoré by boli rizikom pre verejné zdravie,“ uviedol.

Mesto Ružomberok zastáva k modernizácii papierní kladný postoj. Hlavným dôvodom je prínos projektu v oblasti zamestnanosti. Počet trvalých pracovných miest sa zvýši o približne stovku, okrem toho sa do realizácie zapojí množstvo dodávateľov. Moderné technológie prinesú podľa predstaviteľov Mondi SCP prospech regiónu aj tým, že podporia miestnu ekonomiku a zároveň budú minimalizovať dopad na životné prostredie.

Primátor Igor Čombor oceňuje spoluprácu medzi podnikom a komunitou. „Keď je mesto sídlom významnej fabriky, ktorá má svoju silu aj z európskeho hľadiska, tieto siločiary sa premietajú aj v meste. To získava na svojej sile a dobrá spolupráca radnice a podniku sa prejavuje aj na ekonomickej podpore, ktorá sa dá využiť v rôznych oblastiach,“ podotkol s tým, že magistrát nechce zdržiavať technologický rozvoj jedinej významnej fabriky, ktorá sa v rámci postrevolučného vývoja v Ružomberku udržala.

Skupina Mondi schválila novú investíciu vo výške 310 miliónov eur na zabezpečenie stroja na výrobu nového produktu – kartónu s bielym povrchom s produkciou 300.000 ton ročne, vo februári tohto roku. Modernizácia celulózky podlieha získaniu daňových stimulov od Európskej komisie a získaniu potrebných povolení. V októbri predložila spoločnosť svoj projekt na Ministerstvo životného prostredia SR.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM