Samospráva

V meste začali pôsobiť rómske občianske hliadky: Zamerajú sa na kriminalitu a verejný poriadok

Na poriadok v lokalitách Liptovského Mikuláša s výskytom početnejšej rómskej populácie začali v týchto dňoch dozerať novozriadené rómske občianske hliadky. Projekt s celkovými nákladmi 117 000 eur s podporou Európskeho sociálneho fondu a štátu potrvá do septembra budúceho roku.

Ilustračný obrázok k článku V meste začali pôsobiť rómske občianske hliadky: Zamerajú sa na kriminalitu a verejný poriadok
Zdroj: Dnes24.sk

Dve dvojčlenné hliadky a koordinátora vybrali spomedzi deviatich prihlásených adeptov. „Ako nezamestnaný som rád využil túto príležitosť. Najmä obyvateľom v osade Hlboké chceme ísť príkladom a učiť ich, ako sa majú správať, ako vychovávať deti, aby chodili do školy a prestali s drobnými krádežami,“ povedal koordinátor Martin Baláž.

Aj náčelník liptovskomiku­lášskej mestskej polície Vladimír Bella si od tohto projektu sľubuje zlepšenie poriadku v problémových lokalitách mesta. „Najmä medzi mladými Rómami nemajú často naši príslušníci potrebný rešpekt. Verím, že občianske hliadky z ich radov si ho dokážu vybudovať ľahšie,“ skonštatoval.

Pôsobeniu rómskych občianskych hliadok priamo v teréne predchádza týždňové školenie. „Budeme pozorne dohliadať na ich činnosť. Ak si nebudú vedieť poradiť sami alebo účinne zasiahnuť pri zistení protiprávneho konania, môžu ihneď zavolať na pomoc našich príslušníkov alebo štátnu políciu,“ dodal Bella.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM