Spracovateľ koží zvažuje pôsobenie v Liptove: Môže za to tunajšia kriminalita
Spoločnosti SlovTan, ktorá v Liptovskom Mikuláši spracováva hovädzie a klokanie kože, vadí kriminalita v mikulášskom okrese. Za posledné dva roky zmizli ich obchodným partnerom zo zahraničia štyri osobné autá a motorka. Ak sa podľa ich slov situácia nezlepší, začnú uvažovať nad odchodom z regiónu.

Spoločnosť SlovTan Contract Tannery zamestnáva v Liptovskom Mikuláši asi 270 ľudí. Radí sa tak k jedným z najväčších zamestnávateľov v liptovskomikulášskom okrese. V blízkej budúcnosti by chceli vytvoriť ďalších 40 pracovných miest. Tieto plány však ohrozujú krádeže áut, na ktoré doplatili ich partneri so zahraničnými poznávacími značkami. „V tomto roku prišli o svoje vozidlá dvaja naši zahraniční partneri. Najprv v apríli a naposledy v júli tohto roka,“ priblížil Harry Nakunst, konateľ spoločnosti SlovTan Contract Tannery. V minulom roku navyše utrpeli vysokú finančnú stratu, keď im dosiaľ neznámy páchateľ ukradol klokanie kože za asi 200 000 eur.
Obrátili sa na mesto
O riešeniach ako znížiť kriminalitu v meste a okolí sa rozprávali aj s vedením Liptovského Mikuláša a štátnou políciou. „Obrátili sme sa na nich, aby sme spoločne našli spôsob, ako ochrániť majetok zahraničných osôb a ako postupovať, aby sa zvýšila objasnenosť krádeží motorových vozidiel. V prípade, že k náprave nedôjde, budeme zvažovať naše pôsobenie v Liptovskom Mikuláši,“ dodal konateľ spoločnosti.
Spolupráca mestskej a štátnej polície by mala byť účinná
„V boji proti organizovanému zločinu ťaháme, bohužiaľ, za kratší koniec. Urobíme však všetko pre to, aby mesto neprišlo o tak veľkého zamestnávateľa, akým je spoločnosť SlovTan,“ povedal primátor mesta Alexander Slafkovský.„Priebežne vykonávame pravidelné preventívne opatrenia v okolí tohto podnikateľského subjektu, ako aj v celom okrese Liptovský Mikuláš. Oceňujeme spoluprácu s Mestskou políciu napr. pri využívaní ich kamerového systému a prostriedkov, ktoré nám pomáhajú pri odhaľovaní trestnej činnosti,“ povedal Jaroslav Harant, riaditeľ Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Liptovskom Mikuláši.
Foto: ilustračné, slovtan