Krimi

Hory v piatok zaplačú: Kamaráti sa naposledy rozlúčia so skúseným horolezcom Jankom Matlákom

Nečakaná tragická smrť skúseného 60-ročného slovenského horolezca Jána Matláka pod obrovskou lavínou v oblasti siedmej najvyššej hory sveta Dhaulágirí v Himalájach hlboko zasiahla jeho priateľov v rodnej oravskej obci Zuberec, kde by sa s ním mali naposledy rozlúčiť v piatok 24. októbra.

Ilustračný obrázok k článku Hory v piatok zaplačú: Kamaráti sa naposledy rozlúčia so skúseným horolezcom Jankom Matlákom
Zdroj: Dnes24.sk

„Tu, pod Roháčmi, zavládol veľký smútok, lebo odišiel jeden z nás. Janko bol dobrý, stále usmiaty a veselý chlap, ktorý žil celým srdcom pre hory. Hoci zoceľujú naše charaktery, pri strate takéhoto blízkeho priateľa a druha sa žiaden z nás neubráni slzám,“ uviedol profesionálny záchranár oblastného strediska Horskej záchrannej služby na Zverovke Rastislav Šroba.

Zároveň prezradil, že nechýbalo veľa a bol by tiež účastníkom tejto tragickej himalájskej expedície. „Práve Janko ma na ňu dlho lanáril, no nakoniec som nešiel a ostal som doma. Ľúto mi je o to viac, že mi vravel, že to bude jeho posledná veľká expedícia. Napokon sa tak krutou hrou osudu aj stalo,“ skonštatoval smutným hlasom.

„Po odchode na výsluhový vojenský dôchodok sa zhruba pred desaťročím vrátil domov do Zuberca, postavil tu penzión a ihneď sa zaradil medzi nás ako dobrovoľný horský záchranár. Mimochodom, celý život pokračoval v šľapajach jeho otca Františka Matláka, ktorý stál pri zrode horskej služby v Roháčoch a na večnosť odišiel pred pár rokmi ako 93-ročný,“ dodal Šroba.

Súvisiace články:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM