Tomáš Batiz Správy

Folklórny súbor Liptov oslavuje krásne jubileum: Vieme, ako a kde sa bude oslavovať

Folklórny súbor Liptov si v tomto roku pripomína už 70. výročie od svojho založenia. Patrí tak medzi najstaršie folklórne zoskupenia svojho druhu na Slovensku.

Ilustračný obrázok k článku Folklórny súbor Liptov oslavuje krásne jubileum: Vieme, ako a kde sa bude oslavovať
Zdroj: TASR

Známy folklórny súbor Liptova oslavuje tento rok 70. výročie. Jubileum si pripomenú niekoľkými podujatiami so spoločným názvom Folklórny súbor Liptov – 70 podôb jari. „Prvé zo série podujatí sa uskutoční už najbližší štvrtok 16. júna, kedy sa milovníci folklóru môžu tešiť na spoločný koncert žiakov Súkromnej základnej umeleckej školy ľudového tanca a hudby s FS Liptov. Podujatie sa uskutoční o 17.00 h v ružomberskom Kultúrnom dome A. Hlinku,“ informoval riaditeľ a choreograf FS Liptov Igor Littva.

Pripravený slávnostný galaprogram

Oslavy budú pokračovať 16. októbra vernisážou výstavy 70 podôb jari v obraze, piesni a kroji spojenou s hudobno-speváckym koncertom, predstavením nového CD a DVD nosiča či publikácie približujúcej posledné desaťročie fungovania súboru. „Výchovné koncerty pre žiakov škôl sme si pripravili na 16. novembra. Na najkrajšie momenty v histórii súboru si bude môcť verejnosť zaspomínať 17. novembra počas predpremiéry slávnostného galaprogramu,“ doplnil Littva.

V súčasnosti má súbor viac ako 50 členov. Delí sa na tanečnú, hudobnú a spevácku zložku.

Dlhoročná tradícia

FS Liptov vznikol v roku 1946 ako národopisná skupina ružomberských Severoslovenských celulóziek a papierní. V roku 2001 sa transformoval na občianske združenie, ktorého hlavným cieľom je zachovávať a rozvíjať ľudové i kultúrne tradície, zvyky a obyčaje z Liptova a z celého Slovenska, pestovať tradičný aj štylizovaný folklór a prezentovať ich doma i v zahraničí.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM