Správy

D1 medzi Mikulášom a Ivachnovou bude o niečo bezpečnejšia: NDS doplní na cestu reflexné gombíky

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) v priebehu októbra zrealizuje osadenie retroreflexných gombíkov, ktoré doplnia vodorovné dopravné značenie. Osadené budú na diaľniciach D1, D2 a D4 a rýchlostnej ceste R4.

Ilustračný obrázok k článku D1 medzi Mikulášom a Ivachnovou bude o niečo bezpečnejšia: NDS doplní na cestu reflexné gombíky
Zdroj: Webnoviny.sk

Na diaľnici D1 osadia retroreflexné gombíky v úseku medzi križovatkami Ivachnová a Liptovský Mikuláš a v úseku medzi križovatkami Zlaté Piesky a Letisko. Na D2 to bude v úseku medzi hraničným priechodom Rajka a križovatkou Jarovce, na diaľnici D4 v úseku medzi hraničným priechodom Jarovce a križovatkou Jarovce. Na rýchlostnej ceste R1 sa to týka úseku medzi križovatkami Tekovské Nemce a Žiar nad Hronom. Osadenie gombíkov sa bude realizovať iba vo večerných hodinách bez väčšieho obmedzenia dopravy.

Celkové investície v tomto roku do osadenia tohto typu dopravného značenia predstavujú sumu 240 000 eur. Od roku 2012 osadila NDS na diaľniciach a rýchlostných cestách takmer 23 000 retrore­flexných gombíkov.

Toto označenie sa používa na doplnenie a zvýraznenie vodorovných dopravných značiek na okraji a v strede komunikácie. Po osvetlení svetlometmi motorového vozidla vytvoria navádzaciu líniu, ktorá od seba oddeľuje oba jazdné pruhy. Najmä počas zníženej viditeľnosti prinášajú tieto signalizačné prvky komfort vodičovi, zvyšujú vnímavosť, koncentráciu a nenamáhajú tak jeho zrak.

Na diaľniciach a rýchlostných cestách sa gombíky umiestňujú na pozdĺžnej prerušovanej čiare a na vodiacej čiare v odstupoch vo vzdialenosti 18 metrov. V úseku oddelenia privádzacieho pruhu a odbočovacieho pruhu od priebežnej čiary vo vzdialenosti deväť metrov.

Foto: ilustračné, sita

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM