Správy

Nový grafikon železníc: V Žilinskom regióne pribudne viac vlakov, prestupy sa skrátia...

Od polovice decembra bude významne posilnená vlaková doprava na tratiach na území celého Slovenska, zmeny v taktovom grafikone z dielne ministerstva dopravy prinesú cestujúcim viac spojov aj v Žilinskom regióne. Cestujúci vlakom v niektorých prípadoch ušetria aj poldruhej hodiny času.

Ilustračný obrázok k článku Nový grafikon železníc: V Žilinskom regióne pribudne viac vlakov, prestupy sa skrátia...
Zdroj: Webnoviny.sk

Ministerstvo dopravy sľubuje okrem posilnenia niektorých spojov aj celkom nové víkendové spojenia. "Po niekoľkoročnom poklese výkonov v železničnej doprave sa obyvatelia konečne dočkajú zahustenia spojov, pretože objem odjazdených vlakových kilometrov zvýšime o takmer 535-tisíc,“ uviedol minister doprav Ján Počiatek. Zároveň dodal, že toto zvýšenie pocítia cestujúci na celom Slovensku, pretože ministerstvo počíta s posilnením dopravy hlavne v regiónoch.

Pribudnú víkendové spoje

Viac ako pol milióna vlakových kilometrov získajú cestujúci predovšetkým zhustením dopravy a predĺžením trasy viacerých spojov. Okrem iného pribudnú aj nové víkendové spoje. Vlaky, ktoré premávali len v niektorých dňoch, tak budú po novom jazdiť každý deň.

„Predĺženie trasy vybraných spojov zase umožní s minimálnymi nákladmi rozšíriť dopravu a zlepšiť dostupnosť vlakovej dopravy vo vybraných lokalitách,“ hovorca rezortu dopravy Martin Kóňa. Zlepší sa aj nadväznosť spojov, čo výrazne pocítia napríklad cestujúci v Žilinskom kraji.

Priemerný čas v dôležitých prestupných smeroch v mestách Čadca, Žilina, Vrútky a Kraľovany by sa mal skrátiť na 11 minút. Výrazne sa zlepší vzájomné previazanie spojov aj na východe Slovenska.

Polepšiť si má aj Žilinský región

V Žilinskom regióne sa rezort najviac zameral na zlepšenie nadväznosti spojov a skrátenie čakania na prípoje. V prestupných uzloch, ako sú Čadca, Žilina, Vrútky a Kraľovany, sa budú vlaky zbiehať a rozbiehať na viac smerov tak, aby ľudia mohli prestúpiť na ktorýkoľvek iný smer a čakali v dôležitých prestupných smeroch v priemere 11 minút.

Zo Žiliny pribudne po jednom vlaku na všetky smery, teda na Čadcu, Ružomberok, Púchov a cez víkendy aj na Rajec. Výrazne sa zlepší nadväznosť spojov na trase Vrútky – Horná Štubňa – Prievidza – Topoľčany – Nitra. Pôjde o viac kratších spojov, pričom prestupy budú maximálne do 15 minút. „Celkovo cestujúci na tejto trase ušetrí po novom až 1,5 hodiny času oproti súčasnosti,“ priblížil Martin Kóňa.

foto: ilustračné

Zdroj: Webnoviny.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM