Kultúra

Najlepší herec roku 2012 si zahrá v Žiline: Rodák z Los Angeles očaril fanúšikov po celom svete

Americký herec a spisovateľ Anthony Nikolchev z Los Angeles sa v rámci svojho turné zastaví aj v Žiline. Za svoje sólo predstavenie získal na prestížnom medzinárodnom divadelnom festivale New York´s United Solo International Theatre Festival ocenenie Najlepší herec roku 2012.

Ilustračný obrázok k článku Najlepší herec roku 2012 si zahrá v Žiline: Rodák z Los Angeles očaril fanúšikov po celom svete
Zdroj: Dnes24.sk

Žilinskému publiku sa Nikolchev s úspešnou sólo hrou „Ozveny stien pod zemou sú hlasnejšie ako tvoje kroky nado mnou“ predstaví v slovenskej premiére 6. a 7. marca 2014 o 19.00 v kul­túrnom centre Stanica.

Príbeh muža, predavača televízorov, hovorí tragikomicky o jeho túžbe po šťastí, úspechu, láske a snahe nájsť cestu k sebe samému a rovnako tak k druhým ľuďom. Na pozadí komických výpredajoch v čase krízy sledujeme jeho dva svety, ktoré sa postupne začnú nebezpečne prelínať.

„Predstavenie je výnimočné v téme, v jej naliehavej aktuálnosti, ktorá v sebe nesie odkaz na súčasného človeka žijúceho v čase krízy, prežívajúc popri tom však aj krízy osobné. Práca, ohodnotenie, očakávania, samota a láska, to všetko sú každodenné boje obyčajného človeka, ktorými sa trápi aj hlavný hrdina príbehu,“ približuje obsah predstavenia Barbora Uríková, divadelná dramaturgička kultúrneho centra Stanica. „Rovnako je však silnou stránkou inscenácie aj jej spracovanie. Herecký talent Anthonyho Nikolcheva je jedinečný, rovnako jeho vtip, tragika či využívanie fyzickosti na scéne, ktorá sa vďaka jeho pohybom dynamicky mení,“ dodáva Uríková.

Režisérmi inscenácie sú Yuri Kordonsky a Matej Matejka, slovenský choreograf, ktorý pod záštitou Inštitútu Grotowského vo Wroclavi založil fyzické divadlo Studio Matejka. Okrem Žiliny je možné predstavenie vidieť 5. marca v Divadle Konvikt v Olomouci a 8. marca v Záhrade, Centre nezávislej kultúry v Banskej Bystrici.

Kto je Anthony Nikolchev?

Anthony Nikolchev – herec a scenárista. Narodil sa a pôsobí v Kalifornii, Los Angeles. Jeho tvorba bola uvedená v Chicagu, New Yorku, Anglicku, Taliansku, Nemecku, Rusku, Amrénsku a Poľsku. Za svoje dve sóla (Pozri, na čo som zabudol a Ozveny stien v podzemí sú hlasnejšie ako tvoje kroky nado mnou) získal v roku 2011 a 2012 ocenenie Najlepší herec na festivale New York´s United Solo International Theatre Festival – najväčší svetový festival svojho druhu vôbec. Ocenenie Najlepší herec získal tiež na filmovom festivale Los Angeles International Underground Film Festival, za snímku Pearadise, ktorú nakrútil v spolupráci so Studiom Matejka v Poľsku

Anthony Nikolchev (USA): Ozveny stien v podzemí sú hlasnejšie ako tvoje kroky nado mnou

  • divadelné predstavenie / slovenská premiéra
  • štvrtok a piatok, 28. a 29. 11. 2013, 19.00, Stanica Žilina-Záriečie
  • Scenár, hrá: Anthony Nikolchev
  • Réžia: Matej Matejka & Yuri Kordonsky
  • Predstavenie uvádzame v angličtine so slovenskými titulkami.
  • Rezervácia vstupeniek: rezervacie@stanica.sk, 0948 344 606

    zdroj/foto: stanica

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM