Máte ich zbehnuté všetky? 13 pôvabných kútov v okolí Žiliny, ktoré stoja za výlet
Severné Slovensko je bohaté na viac či menej známe lákadlá. Nazrite a buďte si istí, že hneď začnete plánovať výlet.

Žilinu nazvali v minulosti básnici „perlou na Váhu“. Má bohatú históriu, prežila zničujúci požiar, zemetrasenie i mor. Dnes je štvrtým najväčším slovenským mestom obklopeným malebnými zákutiami Kysúc či Malej Fatry. Nielen samotné mesto, ale aj jeho okolie má čo ponúknuť. Leto je časom výletov a máme hneď niekoľko skvelých tipov.
Súľovské skaly
Patria medzi najstaršie prírodné rezervácie na Slovensku. Tvoria rozmanité útvary – veže, brány, či okná, ktoré vytvorili skalné mesto, čo je na Slovensku výnimočný fenomén. Náučný chodník je dlhý 7,5 km a vedie až k Súľovskému hradu z 15. storočia.
Malá Fatra
Je to štvrté najvyššie pohorie na Slovensku. Najvyšším vrchom je Veľký Kriváň (1708,7 m. n. m.). Je popretkávaná jaskyňami a nachádzajú sa v nej aj vodopády. Najväčší a najznámejší – Šútovský vodopád má 38 m. Od roku 1988 je to národný park.
Vrátna dolina
Začína sa neďaleko obce Terchová, v ktorej sa narodil a vyrastal Juraj Jánošík. Je súčasťou národného parku Malá Fatra.
Rajecké Teplice
Známe kúpeľné mestečko s liečivými termálnymi prameňmi na pohybové a nervové ochorenia. Prvý kúpeľný dom postavili už v roku 1610. Nad mestečkom sa vypína vrch Skalky a Slnečné skaly, ktoré sú národnou prírodnou rezerváciou.
Betlehem v Rajeckej Lesnej
Unikátne dielo rezbára Jozefa Pekaru z Rajeckých Teplíc, v drevenom betleheme sa nachádza asi 300 postavičiek. Je to pravdepodobne najväčší drevený pohyblivý betlehem na svete.
Čičmany
Pomaľované drevenice pozná väčšina Slovákov. Obec so zrubovými domčekmi bola v roku 1977 vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry.
Lietavský hrad
Patrí medzi najväčšie a najzachovalejšie zrúcaniny. Nachádza sa neďaleko Žiliny v smere na Rajec. Túto pevnosť z 13. storočia nepriateľ nikdy nedobyl. Na hrade sa narodil Juraj Thurzo, ktorý sa v roku 1609 stal uhorským palatínom.
Kamenné gule v Megoňkách
Kamenné útvary sú svetovým unikátom, porovnávajú ich s Nebeskými vajcami na Veľkonočných ostrovoch. Osada Megoňky sa nachádza v čadčianskej mestskej časti Milošová. Gule majú priemer od 30 cm až do 2 m. Vznik skalných gúľ dosiaľ nikto uspokojivo neobjasnil.
Ropný prameň v Korni
Ide o európsky unikát – ropa tu prirodzene vyteká na povrch a sústreďuje sa v jazierku s priemerom do 2 metrov.
Kronerov rodný dom v Staškove
Obľúbený herec Jozef Kroner hral okrem iného vo filme Obchod na korze, ktorý v roku 1966 získal Oscara. Jeho rodný dom sa nachádza v Staškove, od roku 2011 je otvorený ako pamätná izba aj pre verejnosť. Turisticko-náučný chodník odtiaľto vedie až na hranicu s ČR.
Stará Bystrica
Nachádza sa v nej prvý slovenský drevený orloj, ktorý ako jediný ukazuje tzv. pravý slnečný čas. Považujú ho za najpresnejší orloj na svete. Zároveň je aj najväčšou drevenou sochou na Slovensku.
Úvraťová železnica Nová Bystrica
Časť Kysucko-oravskej lesnej železnice je národnou kultúrnou pamiatkou. Úvraťový systém prekonáva veľký výškový rozdiel na krátkej vzdialenosti.
Hrad Strečno
Stojí v Malej Fatre na 103 m vysokej strmej vápencovej skale vo výške 420 m. Kedysi to bola najbezpečnejšia pevnosť horného Považia. Koncom 17. storočia ho na príkaz cisára Leopolda zrúcali. V 80. rokoch 20. storočia sa začalo s jeho konzerváciou a obnovou, dnes to je národná kultúrna pamiatka.
Letné kino v centre Žiliny: Tieto filmy si užijeme pod holým nebom
Mesto varuje Žilinčanov: Nepite vodu z tejto studničky!
Ďalšie správy a zaujímavosti z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24 a Facebooku.
Foto: ilustračné