Ilustračný obrázok k článku Máte ich zbehnuté všetky? 13 pôvabných kútov v okolí Žiliny, ktoré stoja za výlet
Zdroj: TASR/Erika Ďurčová

Máte ich zbehnuté všetky? 13 pôvabných kútov v okolí Žiliny, ktoré stoja za výlet

Severné Slovensko je bohaté na viac či menej známe lákadlá. Nazrite a buďte si istí, že hneď začnete plánovať výlet.

Rôzne Správy
Rôzne Správy

Máte ich zbehnuté všetky? 13 pôvabných kútov v okolí Žiliny, ktoré stoja za výlet

Severné Slovensko je bohaté na viac či menej známe lákadlá. Nazrite a buďte si istí, že hneď začnete plánovať výlet.

Ilustračný obrázok k článku Máte ich zbehnuté všetky? 13 pôvabných kútov v okolí Žiliny, ktoré stoja za výlet
Zdroj: TASR/Erika Ďurčová

Žilinu nazvali v minulosti básnici „perlou na Váhu“. Má bohatú históriu, prežila zničujúci požiar, zemetrasenie i mor. Dnes je štvrtým najväčším slovenským mestom obklopeným malebnými zákutiami Kysúc či Malej Fatry. Nielen samotné mesto, ale aj jeho okolie má čo ponúknuť. Leto je časom výletov a máme hneď niekoľko skvelých tipov.

Súľovské skaly

Patria medzi najstaršie prírodné rezervácie na Slovensku. Tvoria rozmanité útvary – veže, brány, či okná, ktoré vytvorili skalné mesto, čo je na Slovensku výnimočný fenomén. Náučný chodník je dlhý 7,5 km a vedie až k Súľovskému hradu z 15. storočia.

Malá Fatra

Je to štvrté najvyššie pohorie na Slovensku. Najvyšším vrchom je Veľký Kriváň (1708,7 m. n. m.). Je popretkávaná jaskyňami a nachádzajú sa v nej aj vodopády. Najväčší a najznámejší – Šútovský vodopád má 38 m. Od roku 1988 je to národný park.

Vrátna dolina

Začína sa neďaleko obce Terchová, v ktorej sa narodil a vyrastal Juraj Jánošík. Je súčasťou národného parku Malá Fatra.

Rajecké Teplice

Známe kúpeľné mestečko s liečivými termálnymi prameňmi na pohybové a nervové ochorenia. Prvý kúpeľný dom postavili už v roku 1610. Nad mestečkom sa vypína vrch Skalky a Slnečné skaly, ktoré sú národnou prírodnou rezerváciou.

Betlehem v Rajeckej Lesnej

Unikátne dielo rezbára Jozefa Pekaru z Rajeckých Teplíc, v drevenom betleheme sa nachádza asi 300 postavičiek. Je to pravdepodobne najväčší drevený pohyblivý betlehem na svete.

Čičmany

Pomaľované drevenice pozná väčšina Slovákov. Obec so zrubovými domčekmi bola v roku 1977 vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry.

Lietavský hrad

Patrí medzi najväčšie a najzachovalejšie zrúcaniny. Nachádza sa neďaleko Žiliny v smere na Rajec. Túto pevnosť z 13. storočia nepriateľ nikdy nedobyl. Na hrade sa narodil Juraj Thurzo, ktorý sa v roku 1609 stal uhorským palatínom.

Kamenné gule v Megoňkách

Kamenné útvary sú svetovým unikátom, porovnávajú ich s Nebeskými vajcami na Veľkonočných ostrovoch. Osada Megoňky sa nachádza v čadčianskej mestskej časti Milošová. Gule majú priemer od 30 cm až do 2 m. Vznik skalných gúľ dosiaľ nikto uspokojivo neobjasnil.

Ropný prameň v Korni

Ide o európsky unikát – ropa tu prirodzene vyteká na povrch a sústreďuje sa v jazierku s priemerom do 2 metrov.

Kronerov rodný dom v Staškove

Obľúbený herec Jozef Kroner hral okrem iného vo filme Obchod na korze, ktorý v roku 1966 získal Oscara. Jeho rodný dom sa nachádza v Staškove, od roku 2011 je otvorený ako pamätná izba aj pre verejnosť. Turisticko-náučný chodník odtiaľto vedie až na hranicu s ČR.

Stará Bystrica

Nachádza sa v nej prvý slovenský drevený orloj, ktorý ako jediný ukazuje tzv. pravý slnečný čas. Považujú ho za najpresnejší orloj na svete. Zároveň je aj najväčšou drevenou sochou na Slovensku.

Úvraťová železnica Nová Bystrica

Časť Kysucko-oravskej lesnej železnice je národnou kultúrnou pamiatkou. Úvraťový systém prekonáva veľký výškový rozdiel na krátkej vzdialenosti.

Hrad Strečno

Stojí v Malej Fatre na 103 m vysokej strmej vápencovej skale vo výške 420 m. Kedysi to bola najbezpečnejšia pevnosť horného Považia. Koncom 17. storočia ho na príkaz cisára Leopolda zrúcali. V 80. rokoch 20. storočia sa začalo s jeho konzerváciou a obnovou, dnes to je národná kultúrna pamiatka.

Ďalšie správy a zaujímavosti z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24 a Facebooku.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín