Správy

Kde si vychutnať uvoľnenie opatrení? Považské múzeum v Žiline otvára expozície

Sobášny palác v Bytči, ale aj turisticky populárne Čičmany. Múzeum prezradilo, čo a odkedy môžeme po uvoľnení pandemických opatrení zažiť.

Ilustračný obrázok k článku Kde si vychutnať uvoľnenie opatrení? Považské múzeum v Žiline otvára expozície
Zdroj: TASR/Erika Ďurčová

Považské múzeum (PM) v Žiline otvorí posledný aprílový víkend tri expozície. Podľa hovorkyne múzea Magdalény Lackovej bude od soboty (24. 4.) opäť prístupný Budatínsky hrad, Sobášny palác v Bytči a Objekty ľudovej architektúry v Čičmanoch. Od 1. mája otvorí múzeum aj hrad Strečno, Expozíciu Jánošík a Terchová a Múzeum dopravy v Rajeckých Tepliciach.

Do múzea s respirátorom

„Tešíme sa, že po štyroch mesiacoch naše expozície opäť ožijú. Prehliadky budú individuálne. Návštevníci budú mať povinnosť nosiť respirátory, dodržiavať sociálny odstup, preukázať sa negatívnym testom a riadiť sa všeobecnými nariadeniami vydanými Úradom verejného zdravotníctva. Napriek tomu veríme, že všetci, ktorí prídu, strávia v našich expozíciách príjemné chvíle,“ uviedol riaditeľ PM v Žiline Michal Jurecký.

Uvoľnenie opatrení na Slovensku

Návštevníkov v areáli Budatínskeho hradu čakajú tri výstavy. „Priamo v hrade je to etnologicko-historická výstava Z dediny či z mesta, do skrine sa zmestia, ktorá približuje odievanie v 20. storočí. V priestoroch Drotárskeho pavilónu bude prístupná archeologická výstava Slovanské hradisko na Veľkom vrchu a v kaplnke výstava historických fotografií pod názvom Foto Rek Žilina, tajomstvo jedného kufra. Novinkou je komiks Záhada tajomného prízraku, ktorý si môžu záujemcovia od mája kúpiť v pokladnici Budatínskeho hradu a počas prehliadky prostredníctvom rôznych úloh riešiť detektívny prípad,“ doplnila hovorkyňa múzea.

Práce na hrade Strečno

„Chceli by sme návštevu hradu zatraktívniť, pritiahnuť aj tých, ktorí už u nás boli a ponúknuť im tak nový zážitok. Práca na tomto projekte nás veľmi bavila a verím, že rovnako sa zabavia i návštevníci. Komiks je určený pre dospelých a deti od 12 rokov, ale pripravujeme aj verziu pre mladšie ročníky,“ vysvetlila jedna z autoriek Katarína Maršalová.

Na hrade Strečno prešiel počas uzatvorenia čiastočnou rekonštrukciou severný palác a sakristia gotickej kaplnky. „Práce budú pokračovať a v budúcej sezóne by mala byť prezentovaná celková obnova. Všetky expozície PM v Žiline budú sprístupnené od stredy do nedele v obvyklých otváracích hodinách, ktoré návštevníci nájdu na webovej stránke múzea,“ dodala Lacková.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Aktuality zo Žilinského kraja

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM