Správy

Deficit spánku, hlad či smäd: Pozrite si v OBRAZOCH, ako to vyzerá na výbere do elitného pluku

Štyri dni náročného fyzického a psychického výcviku si vybrali svoju daň. Výber nových príslušníkov 5. pluku špeciálneho určenia v Žiline zredukoval zatiaľ od začiatku júna počet uchádzačov zo 46 na 18. Pozrite si vo fotogalérii, ako to na výbere do elitného pluku vyzerá.

Ilustračný obrázok k článku Deficit spánku, hlad či smäd: Pozrite si v OBRAZOCH, ako to vyzerá na výbere do elitného pluku
Zdroj: Webnoviny.sk

Podľa inštruktorov väčšina frekventantov vypadla počas sedemkilometrového nočného pochodu. „Uchádzači absolvovali diaľkový presun s kompletným približne 25-kilogramovým výstrojom. Mali na to časový limit, trasu a rýchlosť určoval inštruktor. Najlepší to zvládli za 57 minút. Po preverení fyzickej pripravenosti testujeme tímovú spoluprácu a zvládanie stresových situácií. Niekto ťažšie zvláda menej spánku, niekto hlad či smäd,“ povedal inštruktor zo žilinského pluku.

Koľkí budú nakoniec úspešní a stanú sa príslušníkmi elitného pluku sa podľa hovorcu pluku Mária Pažického odhadnúť nedá, počet prijatých vopred určený nie je. „Nevieme ani, ako dlho potrvá výber uchádzačov, či osem, 10 alebo 14 dní. Prispôsobujeme to podľa toho, aké sito potrebujeme nastaviť. Program výberu je tajný, poznajú ho len inštruktori, takže ani uchádzači nevedia, čo ich kedy čaká,“ povedal Pažický s tým, že 5. pluk špeciálneho určenia, ktorý je určený na plnenie úloh v špeciálnych operáciách, si vyberá nových príslušníkov iba spomedzi profesionálnych vojakov .

Uchádzači sú počas výberu aj pod dohľadom psychológa. „Je to enormná fyzická záťaž, keď sa jednotlivec dostáva na hranicu svojich síl. Inštruktori sa snažia u uchádzačov zistiť ich pozitíva aj slabiny,“ povedal psychológ špeciálneho žilinského pluku, podľa ktorého neúspešní vojaci končia zväčša po fyzickom vyčerpaní a na ich psychike badať najmä sklamanie.

„Byť v 5. pluku je česť. Bol to vždy môj sen. Predtým som bol v Afganistane. Keď som videl, ako to funguje inde vo svete, tak mi to bolo trošku ľúto a chcem, aby to fungovalo všade aspoň tak ako u nás,“ povedal jeden z 18 adeptov, ktorí doterajšie testovanie zvládli a pokračujú ďalej.

Enormná záťaž nováčikov pri výbere do špeciálneho pluku v Žiline
6
Galéria
Zdroj: Webnoviny.sk
Zdroj: Webnoviny.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM