Správy

COVID čísla, ktoré nepotešia: Situácia v žilinskej nemocnici sa opäť zhoršila

V porovnaní s obdobím pred pandémiou stúpla spotreba kyslíka v nemocnici až päťnásobne. Situácia sa v marci výrazne zhoršila.

Ilustračný obrázok k článku COVID čísla, ktoré nepotešia: Situácia v žilinskej nemocnici sa opäť zhoršila
Zdroj: TASR/AP

Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) v Žiline je hospitalizovaných 104 pacientov s ochorením COVID-19. Z toho 17 potrebuje pripojenie na ventiláciu a približne štvrtina pacientov potrebuje kyslíkovú podporu. Podľa hovorkyne nemocnice Lenky Zátekovej stúpla v porovnaní s obdobím pred pandémiou ochorenia COVID-19 spotreba kyslíka až päťnásobne.

Čísla neklesajú

Upozornila, že v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom ide o výrazné zhoršenie situácie a nárast hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19.

„Zatiaľ čo vo februári sme denne prijali približne päť nových pacientov, v marci je to v priemere už osem a viac pacientov. V utorok (23. 3.) sme prijali 11 nových pacientov s ochorením COVID-19. Počet hospitalizovaných pacientov v našej nemocnici, žiaľ, neklesá. Drží sa na rovnakej úrovni, počet pacientov v kritickom stave je naďalej vážny,“ uviedla Záteková.

Z dôvodu ochorenia COVID-19 je momentálne v karanténe 26 zdravotníkov FNsP Žilina, ďalších 71 lekárov a sestier je PN z iných dôvodov ako ochorenie COVID-19.

Očkuje sa aj naďalej

„Od začiatku januára sme v žilinskej nemocnici podali 24 652 dávok vakcíny proti ochoreniu COVID-19, z nich 9 767 druhých dávok. Pokračujeme v očkovaní záujemcov objednaných cez nový objednávací systém Národného centra zdravotníckych informácií a zároveň očkujeme klientov domovov sociálnych služieb (DSS). Do dnešného dňa sme zaočkovali už 954 klientov DSS, z nich 141 bola podaná aj druhá dávka. Očkovanie už absolvovalo 933 zamestnancov nemocnice, z nich 877 aj druhou dávkou,“ dodala hovorkyňa FNsP Žilina.

„V našej nemocnici očkujeme len vakcínou Comirnaty, a to výhradne osoby nad 70 rokov. V Žiline sa nachádzajú ďalšie vakcinačné centrá, prosíme preto pacientov, aby si pred príchodom dôkladne skontrolovali presné miesto a čas očkovania, ktoré je uvedené v COVID PASSe (SMS alebo email). Neodporúčame chodiť na očkovanie s veľkým časovým predstihom. Postačuje niekoľko minút vopred, aby nedochádzalo ku kumulácii osôb,“ vysvetlila Záteková.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Aktuality zo Žilinského kraja

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM