Aktualizované ELA Správy

ZMOS ohlásil PROTEST: Štát nás nechal pred dverami! Nekomunikuje, iba hádže povinnosti

Štát nechal obce a mestá pred dverami. Na jednej strane ignoruje vecný prístup zo strany miest a obcí, ale na druhej strane na nich presúva nové a ďalšie úlohy.

Ilustračný obrázok k článku ZMOS ohlásil PROTEST: Štát nás nechal pred dverami! Nekomunikuje, iba hádže povinnosti
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Predsedníctvo Združenia miest a obcí Slovenska pred týždňom rozhodlo o organizovaní protestného zhromaždenia samospráv, na ktorom budú predstavené konkrétne požiadavky miest a obcí vo vzťahu k vláde a parlamentu, informoval Dnes24.sk Michal Kaliňák, ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS

Biedna komunikácia

„Napriek zložitej epidemiologickej situácii, ale z dôvodu dlhodobej neprínosnej komunikácie, je to jediná možnosť, ako vstúpiť do procesov prijímania zákonov,“ uviedol Kaliňák.

Mestá a obce, ktoré počas všetkých vĺn pandémie zabezpečovali všetky kľúčové opatrenia na ochranu svojich obyvateľov, samosprávy, ktoré testujú a očkujú a sú spoľahlivým partnerom štátu, sú dlhodobo ignorované pri príprave zákonov.

Závažné pripomienky, konštruktívne návrhy vychádzajúce z miery poznania skutočného života a rovnako aj formulované odporúčania sú prehliadané.

„Neexistuje skutočná komunikácia medzi štátom a samosprávami. Štát nechal obce a mestá pred dverami. Na jednej strane ignoruje vecný prístup zo strany miest a obcí, ale na druhej strane na nich presúva nové a ďalšie úlohy. Spravidla bez peňazí,“ vysvetľuje pozadie Kaliňák.

Protest po dlhom čase

Vzhľadom na tieto fakty rozhodlo Predsedníctvo ZMOS 19. januára 2022 o protestnom zhromaždení. Súčasťou tohto postoja bude organizovaný verejný protest, ktorý sa uskutoční 2. februára 2022, so začiatkom o 11 hod. pred Úradom vlády Slovenskej republiky v Bratislave.

K takejto iniciatíve za svoju viac ako 30-ročnú činnosť pristúpilo iba jedenkrát, a to v polovici 90. rokov za vlády Vladimíra Mečiara.

Predstavitelia samospráv na podujatí predstavia konkrétne požiadavky ku konkrétnej legislatíve. Predsedníctvo ZMOS navrhlo formát štyroch členov za každé regionálne združenie miest a obcí, ktorých je celkovo 61 s tým, že ak nebude prezentovaným požiadavkám vyhovené, ďalším krokom bude štrajk na úrovni všetkých samospráv.

Únia miest sa nepridá

Aktualizované 11:15 Únia miest Slovenska (ÚMS) a jej členovia sa však na tomto zhromaždení nezúčastnia, v aktuálnej situácii totiž nepovažujú takýto postup za vhodný a ani rozumný.

ÚMS však nepovažuje za vhodné v čase pandemickej, ekonomickej i klimatickej krízy, ale aj hroziaceho vojnového konfliktu na Ukrajine zvyšovať napätie v spoločnosti štrajkovaním.

Prezident ÚMS a primátor Trenčína Richard Rybníček nie je stotožnený s tým, aby boli primátori miest v aktuálnej situácii súčasťou takýchto podujatí.

Únia taktiež priznáva, že nie je spokojná s mnohými rozhodnutiami vlády a parlamentu, ktoré komplikujú život samospráve.

„Nespokojnosť dávame patrične najavo, upozorňujeme na tieto rozhodnutia a budeme to robiť ďalej. Robiť to však cez demonštrácie a vyhrážkami, štrajkmi ako ZMOS nepovažujeme za vhodné. Nemáme záujem ešte viac zvyšovať napätie v spoločnosti,“ vyhlásil Rybníček.

ZMOS združuje 2784 samospráv z celkového počtu 2929. Zo 140 miest je členom ZMOS 131 a z 2750 obcí sa svojím členstvom k združeniu hlási 2653.

Je tak najväčšia nevládna organizácia združujúca, zastupujúca a reprezentujúca mestá, obce a mestské časti v SR. ÚMS zastupuje aktuálne 61 členských miest, ktoré obhajujú záujmy vyše dvoch miliónov obyvateľov Slovenska.

Ilustračné foto, TASR

Súvisiace články

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM