Správy

Žilinská nemocnica modernizuje ďalšie výťahy: Najstarší jazdil viac než polstoročie

Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) v Žiline jazdí už desať moderných výťahov a kompletne zrekonštruujú ešte posledné štyri kabíny s príslušenstvom.

Ilustračný obrázok k článku Žilinská nemocnica modernizuje ďalšie výťahy: Najstarší jazdil viac než polstoročie
Zdroj: FNsP Žilina

O rekonštrukcii výťahov v žilinskej nemocnici informovala hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková. ,,Staré výťahy boli opotrebované, veľmi často sa objavovali poruchy, a preto bola táto investícia nesmierne dôležitá. Môžeme totiž obnoviť oddelenia, operačné sály, izby. No ak sa k nim pacient nevie bezpečne a komfortne dostať, vezie sa vo výťahu, ktorý sa môže každú chvíľu zaseknúť, ťažko hovoriť o zlepšení. Aj preto ma teší, že sa modernizácia blíži k záveru a budeme môcť plne využívať až 14 nových výťahov," zdôraznil generálny riaditeľ žilinskej nemocnice Igor Stalmašek.

Stavebné práce za státisíce

Stavebné práce s dodaním a montážou vysúťažila nemocnica vo verejnom obstarávaní v celkovej výške 695 892 eur zo zdrojov Ministerstva zdravotníctva SR. Poslednú cestu má tak za sebou aj pôvodne najstarší verejne dostupný lôžkový výťah v pavilóne pediatrie.

,,Do prevádzky ho uviedli v roku 1964, takže jazdil viac ako polstoročie, čo bolo viditeľné a, bohužiaľ, i citeľné na jeho technickom a vizuálnom stave. Napriek histórii, ktorú má za sebou, sme sa s ním však veľmi radi rozlúčili a dnes už je na jeho mieste nový, moderný výťah," uviedol Stalmašek.

LED svetlá aj zvukové funkcie

Každá vymenená kabína je po novom vybavená LED osvetlením a stanice umožňujú sledovať aktuálnu polohu a smer pohybu výťahu. ,,Symboly pre slabozrakých a nevidiacich, zvukové funkcie či dvere s automatickým otváraním zase vychádzajú v ústrety zdravotne postihnutým návštevníkom," priblížil vedúci hospodársko-technického odboru FNsP Žilina Eduard Dorčík.

Doplnil, že takto vybavené výťahy už môžu využiť návštevníci v pavilóne Liečebne dlhodobo chorých a psychiatrie, pediatrie, urológie, gynekológie a pôrodníctva a pri internom oddelení. ,,Rekonštrukcia čaká ešte lôžkový výťah v pavilóne urológie, jeden lôžkový a jeden osobný v pavilóne gynekológie a pôrodníctva a posledný lôžkový výťah pri internom oddelení," uzavrela hovorkyňa žilinskej FNsP.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie