Žilinská fakultná nemocnica s novinkou: Príchod špecialistu a vznik detskej chirurgie

Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina rozšírila činnosť chirurgického oddelenia o detskú chirurgiu. Ide o komplexnú diagnostiku a liečbu chirurgických ochorení u detí do 18 rokov so zameraním na chronické stavy. Spektrum služieb rozšírili aj vďaka príchodu špecialistu v odbore detská chirurgia.

Ilustračný obrázok k článku Žilinská fakultná nemocnica s novinkou: Príchod špecialistu a vznik detskej chirurgie
Zdroj: TASR

Na tlačovej konferencii na pôde žilinskej FNsP primár chirurgického oddelenia Juraj Váňa zdôrazni, že pre mladých pacientov môže byť optimálna a ľahšie zvládnuteľná jednodňová chirurgia, ktorá sa nespája s pobytom v nemocnici.

„Cieľom bolo najmä umožniť v našej spádovej oblasti zhruba 90 000 detí bližšiu dostupnosť zdravotnej starostlivosti. Aby deti s bežnými a jednoduchšími ochoreniami nemuseli cestovať mimo trvalé bydlisko. Jednodňová chirurgia má význam aj v tom, že deti sú ušetrené od stresu, dlhodobého pobytu na nemocničnom lôžku – to znamená rizika nemocničnej nákazy, vzniku nemocničných infekcií. Je to vyskúšaný zabehnutý model v celom svete,“ skonštatoval Váňa.

Príchod špecialistu do nemocnice

Spektrum služieb rozšírili podľa hovorkyne FNsP Žilina Márie Koporecovej vďaka príchodu špecialistu v odbore detská chirurgia s viac ako 17-ročnou praxou Adama Hochela. „Očakávame, že spolupracujúci lekári v regióne nám budú posielať akýchkoľvek pacientov do ambulancie a my potom zvážime spektrum pacientov, ktorých vieme v žilinskej nemocnici bezpečne ošetriť vo formáte jednodňovej chirurgie. Najviac sú to operácie rôznych pruhov, či už v slabinovej oblasti alebo v okolí pupka, sú to výkony, ktoré nám indikujú najčastejšie dermatológovia. Čiže znamienka, lymfatické uzliny a výkony urologického charakteru,“ uviedol Hochel.

Konzultácie každý štvrtok

Doplnil, že pacienti môžu vyhľadať odbornú pomoc a predoperačnú konzultáciu každý štvrtok medzi 13. a 15. hodinou v ambulancii detskej chirurgie, ktorá sa nachádza na 4. poschodí v budove polikliniky II.

„Zvažujeme veľmi dôsledne všetky zdravotné a sociálne riziká pred samotnou indikáciou chirurgického zákroku, najmä v celkovej anestézii a individuálne pristupujeme ku všetkým pacientom. Každý pacient musí byť pred zákrokom v celkovej anestézii zdravý 14 dní, nesmie mať limitujúce chronické ochorenia a musí mať zabezpečené kritérium dostupnosti do nemocnice 50 kilometrov. V prípade, že nie je zabezpečené, zákrok je možné vykonať s podmienkou prenocovania v žilinskej nemocnici. Každého detského pacienta musí sprevádzať jeden zákonný zástupca, ktorý s ním bude počas celého pobytu, okrem času operácie,“ dodal Hochel.

foto: ilustračné

Zdroj: TASR