Správy

Žilinou sa prešli Slováci žijúci v Srbsku: Atmosféra na FOTKÁCH a VIDEU

Ako to vyzerá medzi Slovákmi v Starej Pazove v srbskej Vojvodine? Dolnozemskí Slováci ponúkali na námestí srbskú pleskavicu i pazovské nadlacky.

Zdroj: Dnes24.sk
Dni Strarej Pazovy
6
Galéria

Ochutnať srbskú pleskavicu, guláš či pazovské nadlacky a spoznať kultúru dolnozemských Slovákov mohli vo štvrtok v centre Žiliny návštevníci Dní Starej Pazovy.

„Chceli sme Žilinčanom priblížiť, ako to vyzerá medzi Slovákmi v Starej Pazove v srbskej Vojvodine, odkiaľ pochádzame. Žijeme tam 250 rokov, naďalej hovoríme po slovensky a chránime si svoj materský jazyk. Vzdelávame sa, chránime si kultúru a tradíciu, ktorú nám doniesli predkovia,“ povedala predsedníčka Národnostnej rady slovenskej národnostnej menšiny v Srbsku Libuška Lakatošová s tým, že vo Vojvodine žije 52.700 Slovákov.

250 rokov

Žilinská prezentácia Staropazovčanov sa začala sprievodom umelcov cez Národnú ulicu na Námestie Andreja Hlinku a Mariánske námestie. Na pódiu sa predstavili sa folklórny súbor (FS) Klasy Slovenského kultúrno-umeleckého spolku hrdinu Janka Čmelíka zo Starej Pazovy, FS Kultúrno-umeleckého spolku Branka Radičeviča zo Starej Pazovy, tamburášsky orchester z okresu Stará Pazova a tenor Srbského národného divadla z Belehradu Boris Babík, ktorý je zároveň primátorom Starej Pazovy.

„Som veľmi rád, že ako rodák zo Starej Pazovy, ktorý druhú polovicu života strávil vo vlasti predkov, som mohol nadviazať tieto kontakty. Niekto búra mosty a ja sa snažím ich budovať. Preto je dnešná prezentácia gastronómie Srbska a Starej Pazovy aj so špecialitami Slovákov, ktoré si tam vytvárali 250 rokov,“ uviedol spoluorganizátor podujatia a dlhoročný žilinský novinár Ján Filip.

Belá je družobnou obcou

Rovnaký kultúrno-umelecký program predstavia Slováci z Dolnej zeme aj v piatok o 10.00 h v telocvični základnej školy v Belej pri Žiline, ktorá je už štyri roky družobnou obcou Starej Pazovy.

„Už pri prvej návšteve sme sa u nich cítili ako doma. A som veľmi rád, že spolupráca sa rozšírila nielen na územie mesta Žilina, ale aj na územie Žilinského kraja. Či už v oblasti kultúry, zdravotníctva a dúfam, že sa rozšíri aj v školstve. Takisto penzisti už boli v Starej Pazove a oni boli u nás. Vymieňajú si zvyky a tradície, ktoré často u nás už nie sú a v Srbsku ešte stále pretrvávajú,“ podotkol starosta Belej Matúš Krajči.

Podujatie je zároveň pozvánkou na oslavy 250. výročia príchodu Slovákov na Dolnú zem do Starej Pazovy.

Podujatie sa koná sa v rámci spolupráce obce Belá a Starej Pazovy, na jeho organizácii sa podieľajú aj mesto Žilina a Žilinský samosprávny kraj (ŽSK).

Dni Strarej Pazovy
6
Galéria
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie