Igor Petrík Správy

Žilinčania si behom uctili vojnového hrdinu: Gabčíkov memoriál predstavil aj jednu novinku

V Žiline sa opäť konal tradičný memoriál Jozefa Gabčíka, venovaný hrdinovi II. svetovej vojny a rodákovi z Rajeckých Teplíc. Tento rok na podujatí pribudla aj jedna novinka a to kategória mužov nad 70 rokov.

Ilustračný obrázok k článku Žilinčania si behom uctili vojnového hrdinu: Gabčíkov memoriál predstavil aj jednu novinku
Zdroj: Dnes24.sk

Kategória mužov nad 70 rokov bola novinkou tohtoročného 21. ročníka memoriálu Jozefa Gabčíka. „Uskutočnil sa 30. mája v Žiline a na 11 kilometrovej trati sa zúčastnili bežci od juniorských až po seniorské kategórie,“ povedal Pavol Čorba, hovorca mesta Žilina.

Na otvorení memoriálu sa zúčastnil aj primátor mesta Žilina Igor Choma. „Oceňujem ľudí, ktorí sa dokázali postaviť útlaku nacistického Nemecka a položiť za svoju vlasť a našu slobodu život. Takýchto ľudí si treba ctiť, lebo aj vďaka ním tu dnes môžeme stáť. Mesto Žilina teší, že má vo svojej histórii zapísané meno Jozefa Gabčíka,“ povedal Choma.

Jozef Gabčík bol hrdinom druhej svetovej vojny. Nebál sa postaviť nemeckej okupácii a podieľal sa na atentáte na Reinharda Heydricha. Svoj posledný boj viedol v kostole sv. Cyrila a Metoda v Prahe, kde jeho skupinu prepadla nacistická jednotka SS. Skupina výsadkárov Jozefa Gabčíka spáchala hromadnú samovraždu, aby sa vyhli následnému zatknutiu a mučeniu Gestapom.

Foto: mesto Žilina

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM