Ilustračný obrázok k článku Žilinčan Jakub (27) dostal nápad a prerazil v Buenos Aires: Čím zaujal TOP argentínsku TV?
8
Galéria
Zdroj: zilina.dnes24.sk

Žilinčan Jakub (27) dostal nápad a prerazil v Buenos Aires: Čím zaujal TOP argentínsku TV?

Vyše roka žije v Buenos Aires a už sme ho mohli vidieť v jednej z najsledovanejších argentínskych TV. Do Argentíny priniesol kus slovenskej kultúry.

Soňa Vanovčanová Kultúra Od Vás Správy
Soňa Vanovčanová Kultúra Od Vás Správy

Žilinčan Jakub (27) dostal nápad a prerazil v Buenos Aires: Čím zaujal TOP argentínsku TV?

Vyše roka žije v Buenos Aires a už sme ho mohli vidieť v jednej z najsledovanejších argentínskych TV. Do Argentíny priniesol kus slovenskej kultúry.

Ilustračný obrázok k článku Žilinčan Jakub (27) dostal nápad a prerazil v Buenos Aires: Čím zaujal TOP argentínsku TV?
8
Galéria
Zdroj: zilina.dnes24.sk

Preraziť v zahraničí nie je jednoduché. Svoje o tom vedia tisícky Slovákov pracujúcich v továrňach či skladoch mimo svojej domoviny. Jedným z tých, ktorí vyskúšali šťastie mimo Slovenska je aj dvadsaťsedemročný Žilinčan Jakub Šanko. Pozrite, čím sa presadil.

Veľké rozhodnutie

Pred rokom a pol sa Jakub rozhodol odísť za hranice „všedných dní“. Študoval síce na vysokej škole, no nebolo to pre neho to pravé orechové. Popri štúdiu pracoval v rôznych reštauráciách, najdlhšie 4 roky v Žiline, a potom v Prahe.
Pred odchodom do Južnej Ameriky sa rozhodoval, či uprednostní ponúkané manažérske miesto u svojho pražského zamestnávateľa alebo lásku. Vybral si tú druhú možnosť, keďže pracovný pobyt priateľky v Európe netrval večne. Ako nám Jakub napísal: „Do Argentíny som odišiel pred rokom a pol kvôli láske, pretože je ťažké dostať víza v EÚ, ak ste Argentínčankou.“

Dve Jakubove vášne

Už v Prahe chcel Jakub posunúť level stravovania na „inú“ úroveň. No príležitosť sa naskytla až po príchode do Argentíny.

Po čase totiž zistil, že tam už 2 roky funguje mobilná aplikácia, ktorá pozýva zákazníkov na večeru do domu kuchára. Tak si vytvoril svoj profil a začal skúšať…

„Všetko prebehlo v poriadku, ľudia boli spokojní, no keďže som ešte pracoval v kancelárii, nemohol som si dovoliť pozývať ľudí domov, pokiaľ som vždy končil v práci neskoro. V decembri minulého roku som z finančných dôvodov zmenil prácu, opäť to bola práca v kancelárii. Bol som spokojný a myslel som si, že finančné ohodnotenie, ktoré sa mi dostávalo, mi dovolí zabudnúť na moje vášne, ktorými sú varenie a spev. Vo februári som si spomenul na profil, ktorý som vytvoril a rozhodol som sa pre zmenu. Z jedného dňa na druhý som dal výpoveď a povedal som si, že sa budem venovať len vareniu,“ uviedol Jakub.

Bola to cesta neistoty, ktorá žiadala veľa energie. Keďže nebol známy, počas prvých týždňov bolo veľmi ťažké získať klientelu. Kvalitou a perfektným servisom sa však začalo malé podnikanie rozvíjať. Počet pripravovaných večerí začal narastať.

Popri varení ešte Jakub každú sobotu spieval v malom divadle. No práve v sobotu býva najviac práce v gastronómii. Takže urobil pre neho veľmi ťažké rozhodnutie a začal sa vareniu venovať naplno. Spolu s kolegami vytvorili značku The Singing Chef – Spievajúci kuchár, kde spája dohromady svoje dve vášne – varenie a spev. Svojim zákazníkom tiež takouto formou ponúka nazrieť do osobného života. Práve toto rozhodnutie bolo podľa Jakuba to správne a vystrelilo projekt tam, kde by to nečakal.

Takto varí Žilinčan v Argentíne
12
Galéria
Zdroj: archív

Mix slovenskej, talianskej a francúzskej kuchyne

V priebehu mesiacov jún, júl a september sa večere rozrástli na 10 ľudí každý štrvrtok, piatok a sobotu. Tím okolo značky Spievajúceho kuchára bol kontaktovaný a vysielaný v miestnom rádiu. Pri príležitosti „Buenos Aires celebra eslovaqia – Buenos Aires oslavuje slovenskú kultúru“, bol natočený dokument o varení na základe rodinných receptov.

Spievajúceho kuchára pred niekoľkými dňami oslovili aj z najsledovanejšej argentínskej televízie, TV Telefé, s požiadavkou natočiť príspevok o najnovších módnych trendoch v gastronómii, a to zájsť si na večeru do domu kuchára.

Do dnešného dňa obslúžili u Jakuba doma viac než 500 klientov a vytvorili tiež cateringovú spoločnosť, ktorá má zatiaľ 4 zamestnancov. Zatiaľ má za sebou niekoľko úspešných narodeninových osláv so servírovaním jedla, a takisto aj s Jakubovou speváckou show.

Začína sa mu plniť sen

Už v decembri sa Jakub predvedie na prvej veľkej hotelovej večeri a zároveň show pod názvom „Noche gourmet de swing – Noc gourmet swing“. Je to po prvý krát, kedy sa dostane ku projektu, aký vždy chcel realizovať. „Bude obsahovať niekoľko prepracovaných chodov zo slovenskej, francúzskej a talianskej kuchyne + moja vlastná show 9 pesničiek, všetky z epochy swing,“ uviedol Jakub.
Stále však plánuje pokračovať aj vo večeriach doma, pretože je to jedinečné miesto, kde ľudia vidia z blízka život kuchára a speváka v jednom.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info zo ŽILINY a okolia

Spievajúci kuchár Jakub Šanko varí doma
1
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM